Hejnová druhá v Záhřebu, vedlo se i dalším

čtvrtek 2. září 2010
Čeští reprezentanti se prosadili v silné konkurenci mítinku série IAAF World Challenge. V souboji nejrychlejších mužů sezony měl navrch Američan Gay nad Jamajčanem Carterem.

Zuzana Hejnová nestačila v běhu na 400 m př. pouze na Jamajčanku Kaliese Spencerovou, za níž zaostala po výkonu 55.14 o 91 setin. „Za druhé místo jsem ráda. Byla velká zima a musím přiznat, že už cítím i únavu,“ vzkázala česká rekordmanka.

Na nízké teploty, které se prý pohybovaly okolo pouhých 10 °C, si stěžovala i její kolegyně z tréninkové skupiny Denisa Rosolová. „Vraceli nás na start a nechali nás stát v té zimě. A ta byla opravdu hrozná,“ popsala pro webové stránky topathletics.org  finalistka letošního ME, jež tentokrát obsadila na hladké čtvrtce třetí příčku za výkon 52.31, když získala skalp mj. silné Jamajčanky Shericky Williamsové. Před ní doběhly jen Američanky Natasha Hastingsová (51.35) a Debbie Dunnová (51.75).

Třetí skončil i překážkář Petr Svoboda, který v protivětru  0.7 m/s zaběhl čas 13.45. „Jsem spokojený. Znovu jsem porazil mistra Evropy – Brita Turnera.  Mohlo to být i lepší, naskočil jsem na první překážku, ale na konci sezony chybějí síly,“ prohlásil svěřenec Ludvíka Svobody.  Závod vyhrál Jamajčan Dwight Thomas (13.40), o tři setiny před Američanem Joelem Brownem.

Půlkař Jakub Holuša obsadil pátou příčku, když finišoval v čase 1:46.63. Vítězný Američan Nick Symmonds byl o vteřinu a 26 setin rychlejší.  V disku nestačil Věře Cechlové výkon  56.92 na lepší než osmé místo. Disciplínu ovládla domácí Chorvatka Sandra Perkovičová, která své náčiní poslala do vzdálenosti 65.56 m.

Očekávaný duel mezi sprintery, kteří na stometrové trati drží spolu nejlepší výkon roku 9.78, vyzněl pro Američana Tysona Gaye. Trojnásobný mistr světa z Ósaky a jediný pokořitel Usaina Bolta za poslední dva roky  vyhrál v mírném protivětru v čase 9.92. „Chtěl  jsem být ještě rychlejší, ale i tak jsem šťastný, že jsem vyhrál,“ prohlásil po doběhu pro iaaf.org.  Jeho sok, Jamajčan Nesta Carter sice do 70 metrů vedl, závěr měl ale slabší a prohrál o 15 setin.

Mezi další vrcholy patřila koule mužů, kde letos velmi silný Američan Christian Cantwell opět překonal 22metrovou hranici (22.22), šestý skončil Antonín Žalský s 19.69. Domácí fandy potěšila jejich obdivovaná hvězda Blanka Vlašičová, královna soubojů nad laťkou skočila 202 cm.

V Záhřebu se též uzavřela IAAF kladivářská Challenge, k celkovému vítězství si hodem 79.71 m dopomohl Japonec Kodži Murofuši.  Druhé místo uhájil Dilshod Nazarov z Tádžikistánu, třetí skončil Libor Charfreitag. Ten k posunu o příčku výše potřeboval hodit alespoň 78.01 m, nakonec za touto metou zaostal o 77 cm. „V posledních dnech bylo na mě asi moc cestování. Cítil jsem se v kruhu dost pomalý,“ litoval slovenský mistr Evropy.