Hejnová druhá v Gatesheadu, Gay porazil Powella

sobota 10. července 2010
Osmým dílem pokračoval v Gatesheadu seriál Diamantové ligy. Z pětice Čechů dosáhla nejlepšího umístění překážkářka Hejnová, která obsadila druhou příčku. Špotáková byla třetí.

Hejnová druhá
Zuzana Hejnová obsadila v běhu na 400 m př. druhé místo, když po výkonu 54.83 nestačila jen na vítěznou Jamajčanku Kaliese Spencerovou, která byla ještě o 73 setin rychlejší. Naopak za zády české rekordmanky doběhla jedna z jejich největších soupeřek pro evropský šampionát Angela Murosanuová, byť tentokrát činil rozdíl pouhé 4 setiny.  „Necítila jsem se úplně dobře, jsem ještě dost unavená po soustředění. Foukal docela velký vítr a ani více než 10minutové zpoždění mi nepřidalo. Nicméně jsem spokojená s umístěním a s uhájením své pozice v Evropě,“ vzkázala po doběhu Hejnová.

Špotáková třetí, Klimešová pátá
Mítink v Římě zůstává zatím jediným z dílů seriálu Diamantové ligy, kde se Barboře Špotákové povedlo triumfovat, na druhou stranu ani z Gatesheadu neodjíždí světová rekordmanka s prázdnou. Po výkonu 62.02 si veze bod za třetí místo, když ji stejně jako na Memoriálu Josefa Odložila porazila Jihoafričanka Sunette Viljoenová (v Gatesheadu 64.32) a také Američanka Kara Pattersonová, která pro změnu předčila Špotákovou v Eugene. Obě tak něco ukrojily z náskoku nejlepší české atletky současnosti v průběžné klasifikaci prestižního seriálu.
Další Češka v soutěži, Jarmila Klimešová, hodila 56.21 m, což stačilo na 5. místo.

Bába čtvrtý
Výškař Jaroslav Bába skočil sice o centimetr méně než ve čtvrtek na předchozím dílu Diamantové ligy v Lausanne, výsledkově si však výrazně polepšil, když namísto deváté obsadil čtvrtou příčku. Vyhrál Švéd Linus Thörnblad s 229 cm před Finem Osku Torro a Američanem Jesse Williamsem. Oba skočili stejně jako Bába 226 cm, měli však lepší zápis.

Rosolová pátá
Denisa Rosolová
se opět neztratila mezi světovými čtvrtkařkami, byť to nebylo tak zářné představení jako na domácí Zlaté tretře. Svěřenkyně Martiny Blažkové doběhla na pátém místě v čase 51.76. Zvítězila Jamajčanka Shericka Williamsová (50.44) před Američankou Debbie Dunnovou, která byla o 22 setin pomalejší. Pod 51 vteřin se dostala ještě další z Jamajčanek Novlene Williams-Millsová.

Ptáčníková sedmá
Jiřina Ptáčníková na rozdíl od mítinků v Dauhá a Římě v Gatesheadu svůj „diamantový“ účet nerozšířila. Obsadila sedmou příčku, když skočila 441 cm na třetí pokus. Zvítězila Světlana Feofanovová z Ruska, která překonala 4.71 m.

Gay porazil Powella
Ačkoliv výsledky z předchozích závodů favorizovaly ve vyhlíženém duelu Asafa Powell vs Tyson Gay spíš bývalého světového rekordmana z Jamajky, byl to Gay, kdo se na stovce radoval z dvousetinového vítězství. Časy ovlivnil výrazný protivítr - 1.7 m/s, přesto se oba dostali pod 10 vteřin. Gay dokonce v nejlepším letošním výkonu 9.94.

Mezi ženami vládla na téže trati Gayova americká krajanka Carmelita Jeterová (10.95), ještě o dvě setiny rychlejší však byla v rozběhu Kelly Ann Baptistová z Trinidadu, která ve finále obsadila druhou příčku.
Národním rekordem Polska 69.83 m vyhrál disk Piotr Malachowski, v dálce vládl výkonem 8.20 Australan Fabrice Lapierre. Závody měly obecně nižší úroveň než předchozí díl Diamantové ligy v Lausanne, hodně se na tom podepsal silný vítr, který oslabil hlavně sprinty.