přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. července 2017, 22:31

Hejnová a Špotáková zvítězily v Rabatu

Seriál diamantové ligy se přesunul do marockého Rabatu, kde závodili hned čtyři čeští reprezentanti. Oštěpařka Barbora Špotáková a překážkářka Zuzana Hejnová dokázaly brát ve svých disciplínách plný počet bodů.

Barbora Špotáková získala letos již třetí diamantový primát a posbírala osmadvacet diamantových bodů. V Rabatu jí stačil k prvenství hod dlouhý 63.73. Na druhou Martinu Ratejovou (62.46) měla náskok více než metru. Třetí byla Běloruska Taťána Khaladovičová (62.38). „Vítězství mě bezesporu těší, i když musím říct, že scénář posledních závodů byl pro naši disciplínu hodně náročný, protože se konaly tři Diamantové ligy za sebou. Podmínky byly složité. Panovalo velké vedro, ale je důležité, že jsem přežila poslední „Diamantovku“ ve zdraví a teď se chystám do Nymburka a zahájím finální přípravu na světový šampionát v Londýně,“ uvedla.  

Svého letošního premiérového primátu v Diamantové lize se dočkala na čtvrtce překážek Zuzana Hejnová, která proběhla cílem jako první ve vylepšeném sezónním maximu 54.22 a nechala za sebou jak rychlou Jamajčanku Jenieve Russelovou (54.36), tak zkušenou Britku Eilidh Doyleovou (54.92). „Mám obrovskou radost. Běželo se mi moc hezky. Konečně se začínám cítit dobře. Dana má skvěle postavený trénink a moje forma s blížícím se mistrovstvím stoupá, což je důležité. Jsem s dnešním během moc spokojená,“ uvedla.  

V tyčkařském sektoru se pokoušel o co nejlepší výsledek Jan Kudlička. Svěřenec Boleslava Patery dokázal překonat laťku ve výšce 560 centimetrů, což stačilo na páté místo. Vyhrál Polák Pawel Woiciechowski za 585 centimetrů. Následovala ho dvojice Raphael Holzdeppe z Německa a další Polák Piotr Lisek, která se shodně přenesla přes 570 centimetrů.

Příliš povedený závod neprožil Tomáš Staněk. Zaznamenal pouze jeden platný pokus poté, co jeho koule dopadla v druhé sérii na 19.50, s čímž obsadil desátou příčku a nevešel se do užšího finále. Přišel tak o možnost šesti pokusů.

Sprinterské rekordy mítinku

V Rabatu padly celkem čtyři rekordy mítinku a všechny byly překonány ve sprinterských disciplínách. Stalo se tak na obou nejkratších sprintech na 100 metrů. Mezi ženami prodloužila svou letošní dominanci Jamajčanka Elaine Thompsonová, když prolétla rovinku za 10.87. Pouze o tři setiny zpět byla Marie-Josée Ta Louová z Pobřeží Slonoviny v sezónním maximu 10.90.  Mezi muži se radoval z primátu Brit Chijindu Ujah, který se časem 9.98 jako jediný dostal pod deset sekund.

Na dvoustovce mužů přepisoval historii mítinku Kanaďan Andre de Grasse. Stříbrný medailista z Ria na této distanci zaběhl v Maroku 20.03. Historické maximum mítinku překonala ještě na čtvrtce žen Shaunae Miller-Uibodá, která zvládla jeden okruh za 49.80.

Za zmínku stojí jistě i výkony z dálkařského sektoru, kde vyhrál Jihoafričan Rushwel Samaai, jenž dolétl na 835 centimetrů. Druhý Američan Jarion Lawson zaznamenal sezónní výkon 833 centimetrů.

Na půlce se mohl těšit z druhého prvenství v rámci letošního ročníku Diamantové ligy Nijel Amos. V Rabatu zaběhl 1:43.91. 

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout