Hasan Mubarak Šami zvítězil v Praze

neděle 14. května 2006
Mistrem ČR se stal na 12. ročníku Pražského mezinárodního maratonu celkově pátý Pavel Faschingbauer.

Katarský vytrvalec Hasan Mubarak Šami, rodák z Keni doběhl do cíle na Staroměstském náměstí v času 2:11:11 hodiny. Mezi ženami byla nejrychlejší Ruska Alina Ivanovová, vítězka z roku 2000, která dnes proběhla cílem za 2:29:20 hodiny. Na stupních vítězů se za překvapivým vítězem seřadili David Kemboi (2:11:42) a Joseph Kiprotich Ngeny (2:13:57), na čtvrté pozici skončil obhájce loňského vítězství Steven Cheptot Matebo (2:16:37). Rekord na letos nové trati ani v jedné kategorii nepadl.

"Byla to dobrá trať, počasí mi vyhovovalo, ale chtěl jsem běžet trochu rychleji," prohlásil po závodu Šamí, loni při pražském maratonu čtvrtý. Dnešní vítězství bylo jeho třetí v kariéře na maratonské trati.

Limit na mistrovství Evropy v Göteborgu nesplnil ani jeden z českých vytrvalců. Mistrem republiky se stal Pavel Faschingbauer, který časem 2:17:13 hodiny na páté pozici zaostal o 23 sekund za potřebným výkonem. Důvodem byly podle jeho vyjádření střevní potíže, kvůli kterým si musel nejlepší český běžec na 18. kilometru odskočit. "To se mi stalo poprvé v kariéře, je to smůla," prohlásil Faschingabuer v cíli. Na stupně vítězů v domácím šampionátu se spolu s ním postavili stříbrný Pavel Novák (2:18:21) a třetí Jan Bláha.

Českou šampionkou v maratonu je celkově osmá žena Ivana Martincová (2:51:50).

"Měla jsem za polovinou menší krizi, ale po dvaatřicátém kilometru jsem se zase rozběhla. Byl to těžký maraton a já jsem ráda, že jsem tady zase vyhrála," nechala se slyšet po závodu vítězka Ivanovová. Šamí vévodil závodu od začátku až do konce. Hned od úvodních kilometrů Katařan využil tempa dvou keňských vodičů Nyabutiho a Keina a jako jediný s nimi také udržel krok. Nikdo ze soupeřů nedokázal zrychlit, aby vedoucí skupinku dohnal. Stylem start - cíl vyhrála také Ivanovová.

Na start maratonu se v neděli postavilo 3750 lidí a vítěz si odnesl prémii 16.000 eur. Nerychlejší žena si připsala na své konto 7000 eur a prémii 1000 eur za čas pod dvě a půl hodiny.

Výsledky:

1. Šamí (Katar) 2:11:11, 2. Kemboi 2:11:42, 3. Ngeny 2:13:57, 4. Matebo (všichni Keňa) 2:16:37, 5. Faschingbauer (ČR) 2:17:13, 6. Nishirimana (Bur.) 2:18:04, ...8. Novák (ČR) 2:18:21.

1. Ivanovová (Rus.) 2:29:20, 2. Kwambaiová 2:31:08, 3. Cheptonuiová (oba Keňa) 2:31:10, 4. Jadžaková (Rus.) 2:33:16, 5. Cabralová (Port.) 2:37:38, 6. Letayová (Et.) 2:38:11, ...8. Martincová 2:51:50, 9. Churáňová (obě ČR) 3:01:03.