Harrisonová a Jebetová útočily na světové rekordy

neděle 29. května 2016
Druhým dnem pokračovala Diamantová liga v Eugene a bylo to přehlídka vynikajících výkonů. Nechybělo mnoho a mohl být dvakrát překonán i světový rekord. Startovali také dva čeští reprezentanti, a to Jakub Vadlejch v oštěpu a Jakub Holuša na míli.

Nedávno ještě vedoucí muž světových tabulek Jakub Vadlejch skončil tentokrát těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě s výkonem 80.94. Závod vyhrál Egypťan Ihab Abdelrahman, který vyrovnal nejlepší světový výkon Thomase Röhlera 87.37. Právě Röhler byl třetí za 82.53. Mezi tyto dva borce se vklínil keňský mistr světa Julius Yego (84.68).

Druhý český zástupce Jakub Holuša nastoupil do tradičního závodu na míli a doběhl jedenáctý v čase 3:58.34. Vítězem se stal Asbel Kiprop s Keni v novém nejlepším světovém výkonu roku 3:51.54, když ve finiši porazil Maročana Abdelaati Iguidera (3:51.96) a také svého krajana Elijaha Manangoie (3:52.39).

Jedním z vrcholů mítinku byla stovka překážek žen. Jen pouhé tři setiny sekundy zaostala časem 12.24 Američanka Kendra Harrisonová za světovým rekordem Bulharky Jordanky Donkovové z roku 1988. Kvalitní časy si připsaly i druhá Brianna Rollinsová (12.53) a třetí Jasmin Stowersová (12.55). Americká dominance nad krátkými překážkami tedy přetrvává i letos.

Světový rekord byl v ohrožení i při závodě na 3000 metrů překážek žen. Scénář byl podobný, jako na minulém díle Diamantové ligy v této disciplíně. Mladičká Bahrajnka Ruth Jebetová utekla všem svým soupeřkám. V posledním kole svůj náskok postupně ztrácela, ale na rozdíl od minulého závodu vedení těsně uhájila až do cíle před mocně finišující Keňankou Hyvin Kiyengovou. Jebetová byla v cíli za 8:59.97, což byla jen vteřina za světovým rekordem Rusky Gulnary Samitovové-Galkinové. Druhá Kiyengová vylepšila národní rekord Keni na 9:00.01. Historické maximum své země zlepšila i třetí Američanka Emma Coburnová (9:10.76).

Letos poprvé se běžela dvoustovka žen pod dvaadvacet vteřin, a to díky Američance Tori Bowieové, která zvítězila v očekávaném souboji nad Nizozemkou Dafne Schipperosovou a Jamajčankou Elaine Thompsonovou v čase 21.99. Druhá Schipperosová proběhla cílem za 22.11 a třetí Thompsonová byla ještě o pět setin zpět (22.16).

Také na nejkratším sprintu mužů se přepisovaly letošní světové tabulky. V Eugene byl nejrychlejší Američan Justin Gatlin, který proběhl cílovou šachovnicí za 9.88 a porazil jak Jamajčana Asafu Powella (9.94), tak i svého reprezentačního kolegu Tysona Gaye (9.98).

O čtyři desetiny vylepšila svůj nejlepší světový výkon roku na 1500 metrů Keňanka Faith Kipyegonová, když ovládla závod mílařek časem 3:56.41. Pod čtyři minuty se vešla ještě druhá Etiopanka Dawit Seyaumová (3:58.10). Třetí doběhla další běžkyně z Etiopie Gudaf Tsegayová, které již čtyřminutová hranice těsně odolala (4:00.18).

I na mužské pětce došlo ke zlepšení světového sezónního maxima. V závěru závodu byl nejrychlejší Etiopan Muktar Edris a triumfoval za 12.59.43 před Keňanem Geoffreyem Kamwororem (12:59.98) a Kanaďanem Mohammedem Ahmedem (13:01.74).

Zpět do čela světových tabulek se vyhoupnul americký trojskokan Christian Taylor, který v poslední sérii doskákal na 17.76 a bezpečně zvítězil před svým reprezentačním kolegou Willem Clayem (17.56). Třetí byl další Američan Omar Craddock (17.15).

Své již páté vítězství v Eugene na čtvrtce Lashawn Merrit nepřidal. Byl totiž druhý v čase 44.39. Naopak svou letošní neporazitelnost potvrdil Grenaďan Kirani James, který kraloval za 44.22. Třetí doběhl Isaac Makwala z Botswany (45.37).

V seriálu Diamantové ligy je zatím suverénní na stodesítce překážek Jamajčan Omar McLeod, kterému stačil k triumfu čas 13.06 a jasně porazil Američany Davida Olivera (13.38) a Jeffa Portera (13.48).

Na překážkové čtvrtce potvrdil své vítězství ze Šanghaje Michael Tinsley ze Spojených států a za čas 48.74 si připsal dalších deset diamantových bodů. Za ním doběhli zkušení veteráni Kerron Clement (48.87) a Bershawn Jackson (49.04).

Nejrychlejší ženou ve sprintu na 100 metrů byla Američanka English Gardnerová, která zaostala časem 10.81 jedinou setinu za nejlepším světovým výkonem tohoto roku. Druhá doběhla Tianna Bartolettová (10.94) a třetí skončila Murielle Ahoureová z Pobřeží Slonoviny (11.01).

Výbornou formu si drží halový mistr světa Boris Berian ze Spojených států. Ten byl nejrychlejší ve finiši osmistovky a časem 1:44.20 se posunul na třetí místo letošních tabulek. Pro druhé místo si doběhl Keňan Ferguson Rotich (1:44.56) a třetí pozici těsně uhájil Etiopan Mohammed Aman (1:44.70).

V první polovině sezóny běhá výborné časy také Shaune Millerová z Baham, která opět ovládla závod na 400 metrů žen za 50.15. Duo Američanek Francena McCororyová (50.23) a Natasha Hastingsová (50.86) na ni nestačilo.

Vítězný, ale přesto lehce zklamaný výraz v obličeji měl vítěz skoku o tyči Francouz Lavillenie. I tentokrát nenašel přemožitele, ale s výkonem 581 příliš spokojený nebyl. Druhého Kanaďana Shawna Barbera porazil díky lepšímu zápisu. Třetí byl domácí Sam Kendricks (571).

Roli vedoucí ženy světových tabulek potvrdila ve výškařském sektoru Američanka Chaunte Loweová, poté co zvítězila za 195 centimetrů. Druhá byla Levern Spencerová ze Svaté Lucie (192) a třetí příčku obsadila Polka Kamila Licwinková (192).