přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Halovou sezonu začnou Středočeši

Na prvních krajských přeborech letošního roku se v sobotu na Strahově představí i někteří reprezentanti, teoreticky bychom se tak mohli dočkat útoku na limit pro HMS.

Očekávání se vztahují především k Jiřině Ptáčníkové, která bude na přeborech Středočechů startovat coby členka pražského Olympu mimo pořadí.  Třiadvacetiletá tyčkařka, která vloni vyhrála univerziádu a postarala se tak na světovém klání vysokoškoláků o nejlepší výsledek české výpravy, však od sebe momentálně přílišné zázraky nečeká. „Prodloužila jsem si oproti loňsku o dva kroky rozběh, ale zatím jsme z něho stihli udělat jen pár skoků, takže si ještě nejsem moc jistá. Budu ráda, když v sobotu skočím alespoň něco,“ říká svěřenkyně svého otce Františka a Nikolaje Goroškova, pod jejichž vedením prodělala vloni velký výkonnostní skok a vyšponovala své osobní maximum až na 455 cm.


Jiřina Ptáčníková, foto: www.graf.cz

To jí pasuje na horkou kandidátku nominace pro březnové halové mistrovství světa. „Limit je 440 cm a to jsem vloni skákala pomalu při každém závodě. I teď si myslím, že by měl během řekněme prvních čtyř závodů padnout. Záleží právě jak se popasuju s delším rozběhem i tvrdšími tyčemi. V sobotu to asi ještě nebude, i když pokud skočím základ, který si stanovím nejspíš na 415 cm, nechám si těch 440 cm nastavit, abych si tu výšku aspoň osahala,“ říká Ptáčníková, která se na nadcházející sezonu už velmi těší. Optimismus jí dodávají dobré tréninkové ukazatele. „Příprava byla i díky tomu, že se nám rozrostla skupina, výborná. Objem sice narostl natolik, až jsem se skoro bála, ale skoro ve všech testech, ať už síly, rychlosti, odrazů, jsem si udělala osobáky,“ pochvaluje si a dodává, že spolu s ní se na Strahově možná objeví i její noví parťáci ze skupiny, mezi nimiž je i Adam Ptáček.

Halový vicemistr světa, který se v posledních sezonách potýkal s propadem výkonnosti, prý přitom dle slov Ptáčníkové trénuje v současnosti s velkým nasazením. „Musím říct, že Adam hodně maká. Není divu, když má doma dvě malé velké motivace,“ řekla v narážce na dvojčata, která se Ptáčkovi a jeho partnerce narodila vloni na podzim. 


Oldřiška Marešová, foto: J. Čech

Mimo pořadí je na přebory přihlášena i výškařka Oldřiška Marešová. Třiadvacetiletá svěřenkyně trenérů Goroškova a Kováře bere první závody v sezoně spíše jen jako ukazatel stavu připravenosti, přesto, nebo možná spíše právě proto, by ale nerada skočila málo.

Vloňské sezoně výrazně atakovala limit na HME, letos by ráda chybějící krůček doplnila a kvalifikovala se na světový šampionát v Dauhá. „S technikou jsem začala letos později, ale jinak jsem rychlejší, zpevněnější, zlepšila se koordinace. Nicméně jak říkáme na tréninku - můžete mít nářadí, materiál, dělníky, ale ani tak se z toho nemusí povést postavit barák,“ použila stavařské přirovnání. První z vrcholů formy by pro ni stejně jako pro tréninkovou kolegyni Ivu Strakovou, která ale začne závodit až později, měl přijít v poslední třetině ledna. „Oběma se nám vždycky dobře skákalo na mítinku v Hustopečích,“ doplnila Marešová. 

Na přeborech se představí i vícebojařka Eliška Klučinová. Pro jednadvacetiletou atletku A. C. TEPO Kladno, která vloni pokořila v sedmiboji šestitisícovou hranici a obsadila čtvrté místo na ME do 22 let, budou první závody také spíše hádankou. „Pocitově se cítím lépe, než třeba vloni, ale uvidíme, jak na tom doopravdy budu,“ říká svěřenkyně Martiny Blažkové. Za sebou má podle svých slov náročnou přípravu, kde bylo z hlediska objemu „všeho víc než dřív“, nejpodstatnějším zjištěním však je, že momentálně necítí problémy s achilovkou, které jí trápily na konci minulé závodní sezony. „Zatím je to dobré, ale uvidíme, co udělá přechod na tvrdý povrch v hale,“ říká opatrně Klučinová, pro níž by letos mělo být halovým vrcholem mezistátní utkání v Apeldoornu. „Větší ambice mám pochopitelně směrem k letní sezoně,“ dodává účastnice posledního MS v Berlíně.


Eliška Klučinová, foto: J. Kucharčík

O přebornické tituly se v sobotu chystá bojovat na překážkách a v kouli. Ta by mohla být zajímavá, neboť na nedávném soustředění "v teple" údajně poslala náčiní za 14 metrů. „Ale to teď nečekám. Víc než jednou mi to neuletělo, asi tam byl řidší vzduch,“ žertovala Klučinová.

Více k programu přeborů naleznete v sekci "kalendář".

Adam Pražák

Vytisknout