přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Halová událost sezony má připraveny své hvězdy

Start mítinku světových rekordmanů (MSR) v pražské O2 areně se počítá již jen na hodiny. Na závěrečné tiskové konferenci byla představena pětice tváří, mezi nimi také dálkař Novotný.

Řadu defilujících atletů uvozovaly dvě nejčerstvější rekordmanky v hale – Jelena Isinbajevová a Meseret Deferová. Ruská tyčkařka má zálusk na další posun světového maxima nad 5 metrů. Etiopská vytrvalkyně si po překonání rekordu na pětce vybrala trať o 1782 metrů kratší, tedy 2 míle, na níž sama drží nejrychlejší čas 9:10.50 z loňského Bostonu (nevedou se zde oficiální „světové rekordy“).


Jelena Isinbajevová - všechna foto v článku: J. Kucharčík

Prahu si oblíbila
Isinbajevová přišla znovu velmi uvolněná a snad ještě v lepší náladě než v pondělí, kdy poprvé předstoupila před mítinkem. Stačila potrénovat v přetlakové hale na Strahově, kde je velmi podobný povrch jako v O2 areně – tam se chystala až po tiskové konferenci. „Mám ráda pozornost, i na tréninku,“ komentovala upřené zraky těch, co byli na Strahově. Stačila se prý projít po Karlově mostě (vyslovila česky), prohlédla si Václavské náměstí, tedy místo, kde před 8 lety skákala. „Doufám, že se sem někdy dostanu, abych si to mohla projít lépe a v klidu,“ přála si. Přiznala, že už se moc těší na závod, v němž nehodlá podcenit žádnou ze soupeřek. „Vážím si všech, bez nich bych přece nemohla bojovat o dobrý výkon a medaile.“


Meseret Defarová, v pozadí Jan Železný

Zálusk na další rekord
Defarová se rozhodla po rekordním zápisu ve Stockholmu, že zkusí v Praze kratší dvoumílovou trať. „Bude to pro mě velmi zajímavé,“ hodnotila pravděpodobně desetitisícovou návštěvu, s takovou se ještě v hale nesetkala. „Udělám vše proto, abych rekord překonala,“ slíbila běžkyně, jež už tuto trať zaběhla i pod 9 minut, to však bylo pod otevřeným nebem. „Venku je snazší běhat, vevnitř je jiná dráha, je tu méně prostoru,“ je si vědoma. Pro zítřejší závod by si přála od vodičky optimálně tempo 2:47 až 2:48 na kilometr. Meseret se nepovedla z loňská sezona – o kus jí unikl světový rekord a z olympiády má „jen“ bronz. „Jsem z toho zklamaná,“ říká ještě dnes Etiopanaka, jež tradičně po sezoně relaxuje měsíc u španělského moře, bez toho, aby nazula běžecké boty. O to víc chce zítra ukázat světu, že na to má. Znovu musela dnes vysvětlovat, že s krajankou Tiruneš, s níž se přetahují o tituly a rekordy, jsou mimo dráhu přítelkyně.


Jan Železný a Paul Kipsiele Koech

Pohádková Harperová
Velmi usměvavá a sdělná byla druhá z olympijských vítězek v dnešní sestavě, Dawn Harperová. Cesta Američanky k pekingskému titulu na stovce překážkářek připomíná spíše pohádku. „Už kvalifikace na OH pro mě byla po operaci kolene zázrakem. Před olympiádou jsem neměla ani sponzora na oblečení. S manželem (čtvrtkařem) jsme oba pracovali. To se změnilo. Můžeme si teď oba dovolit věnovat se naplno atletice,“ rozprávěla Harperová. Přitom nechybělo mnoho a vůbec by na olympiádě nebyla, o jejím třetím místě na „US Trials“ rozhodovaly až tisíciny. „Ty vteřiny, než se objevily výsledky, byly dlouhé jako život. Počkala jsem ještě chvíli, protože někdy se ještě pořadí přehodí. Rozplakala jsem se,“ přiznala. Účast na MSR je jediným startem svěřenkyně Boba Kerseeho, která dodržela slovo dané v září, že přijede. „Ráda bych již v rozběhu běžela pod 8 sekund a ve finále ještě lépe. Na výkon roku Lolo Jonesové (7.82) ale nemyslím,“ prohlásila klidně šampionka, již nyní běžně poznávají lidé na ulici. „Někteří si nejsou jistí a tak se ptají: ‚Odněkud vás znám, nevyhrála jste něco?‘ ‚Nic zvláštního, jen olympiádu,‘ odpovídám,“ smála se Harperová.

Koech plánuje pod 13 minut
Dámskou jízdu „narušovali“ Paul Kipsiele Koech a Roman Novotný. Nejlepší stýplař posledních let loni doplatil na nekompromisní keňskou kvalifikaci – závod, v němž skončil čtvrtý a na OH se nepodíval. Na Česko má trochu komickou vzpomínku, postihlo jej chybné počítání kol na Zlaté tretře v roce 2006. „Nikdy jsem nic takového nezažil. Teď si na to ale dávám větší pozor,“ přiznal Koech. Do Prahy však přijel a dobře naladěn. Zítra jej v O2 areně pochopitelně nečeká ani příkop ani překážky a trať bude o 2 km delší. „Chtěl bych zaběhnout svůj nejlepší čas a také pod 13 minut,“ vyjádřil se vzhledem k pětadvaceti oválům, které poběží. Ráno si byl prý zaběhat v okolí hotelu Clarion ve Vysočanech. „Bylo slunce jako v Keni,“ smál se počasí, které připravilo účastníkům mítinku docela přívětivou tvář.

Novotný si chce spravit chuť
Tradičně trochu zamlklá byla česká dálkařská jednička Roman Novotný. „Abych řekl pravdu, jsem z toho trochu nervózní,“ uvedl finalista olympijských her, „mezi takovými hvězdami.“ Následně si vzal slovo přítomný ředitel mítinku Jan Železný. „Myslím, že Roman je jeden z největší talentů české atletiky, věřím, že o něm hodně uslyšíme.“ „Přál bych si, aby měl pravdu,“ reagoval Novotný a následně oponoval svému obrazu flegmatika. „Možná, že to tak jen vypadá, závody mě skutečně zajímají. Zítra bych si chtěl spravit chuť po nezdařeném mistrovství republiky (skočil 764 a vyhrál). Doufám, že mi povrch sedne, chtěl bych zase útočit na osm metrů.“

Jeden svěťák bude dobrý
V předprogramu od 16.30 se představí i Roman Šebrle a řada českých  atletů usilujících o limit pro HME. Hlavní část pak vypukne po 19. hodině, unikátní bude setkání pěti českých světových rekordmanů. Vše je již připraveno, dráha stojí od poledne v O2 Areně a nezbývá než si přát co nejlepší atmosféru - poslední vstupenky budou k dispozici zítra přímo v hale -  a nejlepší výkony. „Když padne jeden světový rekord, budu nesmírně šťastný,“ vyjádřil se Jan Železný. „Doufám, že diváci odejdou spokojení. Mítink snad není poprvé a naposled a snad se časem dostane mezi ty ‚top‘.“

Michal Procházka

Vytisknout