přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

3. prosince 2003, 17:04

Hala ve Stromovce dostala nové jméno

Atletická hala v pražské Stromovce od dnešního dne ponese název Hala Otakara Jandery, na počest významného českého činovníka a závodníka.

Ke slavnostnímu odhalení pamětní desky došlo ve středu 3. prosince před atletickou halou. Kamenný obelisk o výšce 1,5 metru odhalila olympijská vítězka ve skoku vysokém Milena Rezková-Hübnerová za přítomnosti zástupců ČAS, PAS, Ministerstva vnitra a pamětníků otevření zdejšího sportovního areálu v roce 1952. Právě před 51 lety se Otakar Jandera zasloužil o založení sportovního střediska v parku Stromovka, kde o dva roky později prosadil vybudování atletického tunelu. „Otakar tehdy pochopil, že se na atletiku nelze plnohodnotně připravovat v zimním období, proto se zasadil o výstavbu tunelu. Ten nám bohužel později vyhořel. Nicméně potom byla postavena přetlaková hala a poté, co vypršela její „trvanlivost“, funguje teď tato nová,“ vzpomíná spoluzakladatel střediska odboru sportu Ministerstva vnitra Zdeněk Holler.       

9. ledna tohoto roku si česká atletická obec připomněla 105. výročí narození Otakara Jandery, který si vysloužil sportovní pseudonym Otec. Většinu své dvacetileté sportovní dráhy strávil ve Slavii Praha, v jejímž dresu získal celkem 18 titulů mistra republiky na 110 m překážek, ve výšce, dálce, trojskoku a jako člen štafety na 4x100 m. Na překážkách také vytvořil devět českých rekordů. Rodák z polského Krakova se zúčastnil olympijských her v letech 1924 a 1928, kde na 110 m překážek skončil v rozběhu, resp. v semifinále. Po ukončení aktivní činnosti působil jako trenér a věnoval se i trenérské práci. Po 2. světové válce zastával vedoucí trenérské funkce zejména u kategorií mládeže. Jandera je také autorem řady atletických publikací.

Tomáš Klement

Vytisknout