přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. října 2007, 10:53

Hala je první krok

Mílař Michal Šneberger se po dvou letech abstinence halových závodů těší, že poběží na HMS. Zdravotní problémy jsou minulostí, o víkendu absolvoval závod Běchovice-Praha.

                Foto: Josef Čech

Český halový rekordman na 1500 metrů Michal Šneberger závodil v hale naposledy v roce 2005. Vinou zdravotních potíží vynechal následující halu, i když byly ve hře o letenky na HMS v Moskvě. Kvůli chirurgickému zákroku, při němž mu lékaři v České Lípě odstranili z Achillovy šlachy mrtvou tkáň, vynechal halu i letos. Příští rok hostí HMS Valencie a tam by Šneberger chyběl nerad. "Myslím, že jsem definitivně zpátky," myslí si atlet pražské Dukly. "Loni jsem se po operaci achillovky bál skočit do přípravy naplno, ale nyní jsem vynechal maximálně měsíc a vracím se do tréninku přes objem."

V přípravném období absolvuje Šneberger desetikilometrové tratě, letos se přihlásil do mistrovského závodu Běchovice-Praha, kde absolvoval stejnou vzdálenost. "Na kontrolkách chodím desítku v čase 3:25 na kilometr. Běchovice byly ale utrpením." Do cíle pronikla v průběhu běhu mužů informace, že Šneberger na zhruba čtvrtém kilometru vzdal. Nakonec se ukázalo, že to není pravda: "Měl jsem krizi, začalo mě píchat v boku, chvíli jsem šel a pak už jen vyklusával. Představoval jsem si závod úplně jinak, určitě jsem chtěl soupeřit o první pozice." Nakonec doběhl na 26. místě.

Po Běchovicích má Šneberger od sportu čtrnáct dní volna, během kterých ovšem pracuje na stavbě domu v rodných Dobřanech. "Stavěli jsme celý rok. Teď už jsem měsíc nastěhovaný, děláme dodělávky, zkrátka finišujeme. Ve druhé půlce října odjíždím na soustředění na Zadov a tím už vlastně začne příprava na rok 2008."

Hala a trať 1500 metrů jsou pro svěřence Josefa Vedry prioritami: "Hala je první krok! Když se mi povede hala, budu dobrý i v létě venku, to mám odzkoušené. Hlavním cílem je samozřejmě světový šampionát." Šneberger by rád běžel čas pod 3:38, což by znamenalo vylepšení vlastního českého maxima ze Stuttgartu 2005. "Pokud bych takový čas běžel v hale, venku by z toho vyplýval čas někde okolo 3:35 a to je na úrovni rekordu Jana Kubisty. Já vím, že už o rekordu mluvím dlouho, ale v olympijském roce nebudu tříštit síly a kombinovat patnáctistovku s osmistovkou. Úspěchu podřídím vše."

David Klempíř

Vytisknout