Haileho vítězství a jiné běžecké události konce roku

neděle 2. ledna 2011
Silvestr je oblíbeným termínem pro pořádání všelikých závodů různých výkonnostních úrovní. Vybrali jsme pro vás výsledky z celého světa.

Navrátilec Haile slavil
Legendární Etiopan Haile Gebrselassie se postavil na start poprvé od svého názorového veletoče po nevydařeném maratonu v New Yorku, při němž nejprve šokoval svět ohlášením konce své bohaté kariéry, aby později své rozhodnutí přehodnotil a rozhodl se pokračovat. Pro „comeback“ si vybral angolskou Luandu a 55. ročník tamního silvestrovského běhu. Desetikilometrovou trať zvládl za 28:05 a o téměř půl minuty porazil premianta loňských světových tabulek na dráhové desítce Josephata Kiprona z Keni (28:34). Třetí místo obsadil Haileho krajan Diba Direba. Etiopským barvám se dařilo i v ženském závodě, zvítězila Dire Tuneová (32:17) o tři vteřiny před juniorskou světovou rekordmankou ve stýplu Almaz Ayanaovou.

Dos Santos potřetí triumfoval v Sao Paulo
Brazilec Marilson Gomes dos Santos, který v minulosti ovládl i maraton New Yorku, zvítězil v silvestrovském běhu na domácí půdě v Sao Paulu a zopakoval tak svá dřívější prvenství z let 2003 a 2005. V cíli patnáctikilometrové trati byl v čase 44:07. Na druhém místě tradičního závodu, který se už běžel po 86. a mezi jehož vítězi nalezneme v roce 1953 i Emila Zátopka, doběhl lepší z Keňanů Barnabas Kosgei (44:49), až za ním pak James Kwambai (45:15), který v největším brazilském městě slavil v posledních dvou letech. Ženský závod vyhrála v novém traťovém rekordu 50:19 Keňanka Alice Timbillová.

V Madridu válcovala soupeřky Augustová
Světový rekordman v půlmaratonu, Eritrejec Zersenay Tadese, vyhrál 46. Silvestrovský běh v Madridu. Na desetikilometrové trati předl výkon 28:27, přičemž zdatnými soupeři mu byli Ayad Lamdassem (28:36) a Jesus Espaňa (28:40). Mezi ženami prodloužila svoji šňůru úspěchů evropská šampionka z krosu a bronzová z desítky při ME na dráze, Portugalka Jessica Augustová.  V cíli byla po výkonu 31:59 o téměř minutu dříve než druhá Nuria Fernándezová, evropská to šampionka na 1500 m.

V Bolzanu to bylo „o prsa“
Dramatické bitvy viděli diváci v ulicích Bolzana, závody v obou kategoriích se rozhodovaly až na cílové pásce. O pověstný chloupek dříve před svými soupeři ji proťali Vivian Cheruyitová a Imane Merga. A s kým že se museli o prvenství poprat? V ženské kategorii byla světové šampionce vyrovnanou konkurentkou obhájkyně loňského triumfu Gedo Uturaová (obě čas 15:53), mezi muži se vítězi Diamantové ligy zdatně postavil Mo Farah (oba 28:33).