přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Haileho pokořil mladíček

Vytrvalecká legenda Heile Gebrselassie z Etiopie poprvé nevyhrál půlmaraton, do něhož nastoupil. V Haagu nestačil na finiš 22letého Keňana Sammy Kitwaru. Na Tenerife začal zimní vrhačský EP.

Gebrselassie začal běhat půlmaratony od roku 2001 a až do dneška vyhrál všech osm, na něž se postavil. Na vítězství běžel i tentokrát, ale v holandském Haagu mu 300 metrů před cílem nastoupil o generaci mladší konkurent Sammy Kitwaru a Gebrselassie se jej nedokázal udržet. Do cíle doběhl v čase 59:50 s třívteřinovou ztrátou. „Jsem OK, jenom jsem ve finiši nedokázal odpovědět na jeho rychlost. Od začátku závodu jsem bojoval především s dýcháním v chladném počasí. Tento den nebyl pro mě perfektní, ale je to dobré, jsem OK,“ prohlásil po doběhu Haile, jenž e nadále bude chystat na květnovou silniční desítku v Manachasteru.
Na třetím místě doběhl v Haagu Etiopan Dereje Tesfaye v čase 1:00:02. Prvním Evropanem byl v novém irském rekordu 1:00:57 Martin Fagan, jeho výkon se zařadil na 13. místo v dlouhodobých kontinentálních tabulkách. Ženský závod vyhrála Pauline Wangui za 1:10:50.

Polská kladivářka Anita Wlodarczyková se postarala o nejlepší výkon prvního dne zimního EP vrhačů. Šestá žena olympijské soutěže si v ideálním počasí vylepšila své osobní maximum na 75.05 a překonala rekord závodu. Druhá byla za 73.45 úřadující mistryně světa Betty Heidlerová z Německa. Disk ovládla rumunská veteránka Nicoleta Grasuová s 62.61 m. V mužském oštěpu se překvapivě prosadil Němec Tino Haber, který své náčiní poslal do vzdálenosti 77.78 m.  Nejúspěšnějším koulařem byl s 20.06 m Lajos Kurthy z Maďarska.
Zbytek disciplín je na programu v neděli. 

Adam Pražák

Vytisknout