přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. listopadu 2011, 15:42

Haile vítězně v Nizozemsku

Při 28. ročníku závodu na zřídka vypisovaných 15 km v Nijmegenu slavný Etiopan kraloval o půl minuty před nejbližším soupeřem. Ryze ženský maraton v Jokohamě ovládla domácí Kizakiová, muži běželi nejrychleji v Cannes.

V záplavě distančních závodů je patnáct kilometrů spíše pořadatelským unikátem a není proto divu, že mezi nejkvalitnějšími počiny historie najdeme dlouhou řadu mezičasů z půlmaratonu, ba dokonce celé maratonské trati. Vůbec nejrychlejší čas historie pochází přesto (nebo právě proto) ze Zevenheuvelenloop („běhu sedmi kopců“), před rokem u nizozemského města Nijmegen zaběhl Leonard Komon 41:13. Keňan však tentokrát na startu chyběl.


Jeho věhlasnější „následovník“ na nejvyšším stupínku Haile Gebrselassie – který tu ovšem vyhrál již v letech 1994 a 2005 – byl letos co do času skromnější. Příčinu viděla samotná 38letá etiopská legenda v prvních pěti kilometrech, které zvládla „pouze“ za 14:38. „Nepomohly“ ani druhá pětka pod 14 minut a závěrečná lehce nad tuto hranici, výsledný čas byl 42:42 minut. Na soupeře to však stačilo bohatě, druhý se objevil v cíli po 31 vteřinách (43:13) Keňan Vincent Kipruto, stříbrný z mistrovského maratonu v Tegu, Eritrejec Samsom Gezahai pak ztratil již více než minutu. Radost domácím fanouškům udělal nejlepší Evropan a celkově čtvrtý Patrick Stitzinger (44:28).

Vítězství v závodě žen na stejné distanci patřilo rovněž Etiopii, a to dokonce již posedmé v řadě. Zasloužila se o to tentokrát Waganesh Mekashaová, která za sebou v čase 48:32 nechala pětici japonských soupeřek. I nejbližší pronásledovatelky, Aki Odagiriová a Ajame Takagiová, však ztratily přes minutu (49:42, resp. 49:43), pátá pak skončila olympijská šampionka z maratonu v Aténách Mizuki Nogučiová už v čase začínajícím 50 minutami.

Výsledky jsou zde.

V japonské Jokohamě se jednalo pro domácí vytrvalkyně mimo jiné o první ze třech z kvalifikačníchmaratonů pro Londýn a podle toho se odvíjel průběh i konečný výsledek závodu. V dramatickém závěru se nakonec z prvenství radovala Rjoko Kizakiová, která přes teplé počasí (22 stupňů) zaběhla solidní čas 2:26:32. Její největší soupeřka v posledních kilometrech a vzhledem ke stříbru z MS v Berlíně také favorizovanější Jošimi Ozakiová zůstala nakonec o 17 vteřin zpět. Limit pro olympiádu splnil třetí v cíliMara Yamauchiová časem 2:27:24. Pod dvě a půl hodiny se vešla ještě i Kaoru Nagaová a překvapivě také debutantka z Jižní Afriky Rene Kalmerová, která ještě na olympiádě v Pekingu reprezentovala svou zemi na patnáctistovce.

Mezi známými francouzskými letovisky Nice a Cannes byla při čtvrtém ročníku zdejšího maratonu poprvé zlomena hranice 2 hodin 10 minut, a povedlo se to hned čtveřici vytrvalců. Do kolonky traťový rekord se však zapíše Keňan Lukas Kanda a čas 2:08:40, jenž předčil Etiopana Shume Hailu takřka o půl minuty. Závodu žen kralovalo trio Etiopanek, z nichž byla nejrychlejší Teame Shumeye (2:30:53).

S využitím EME News

Michal Procházka

Vytisknout