přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. listopadu 2010, 13:38

Haile si konec rozmyslel

Etiopský vytrvalec Haile Gebrselassie přehodnotil své rozhodnutí ukončit ve 37 letech kariéru, které vyhlásil po neúspěšném startu na maratonu v New Yorku. Nyní už prý myslí na olympiádu.

Haile Gebrselassie udělal názorový veletoč ve stylu pana krále ze známé pohádky Pyšná princezna. Před týdnem po newyorském maratonu, který pro problémy s kolenem nedokončil,  vyslal prostřednictvím médií do světa nečekanou zprávu, v níž „odvolal“ svoji bohatou kariéru plnou překonávání světových rekordů. Uplynulo osm dní a všechno je jinak. Odvolání bylo odvoláno. "Ukončení kariéry bylo mojí první reakcí na zklamání ze závodu v New Yorku. Běhání mám ale v krvi, a tak jsem se rozhodl soutěžit dál. Až se zlepší stav mého kolena, začnu se soustředit na svůj další závod," prohlásil Gebrselassie prostřednictvím sociální sítě Twitter.  

Pro agenturu Reuters se vyjádřil i jeho trenér Woldemeskel Kostre„Řekl, že bude běhat, dokud bude zdravý. Klidně může vydržet až do 45 let," uvedl s tím, že se vracejí k původním cílům, které jsou spojeny s olympiádou v roce 2012 v Londýně.

Názorová revize není na rozdíl od  původního prohlášení překvapivá, první signály, že by si Gebrselassie mohl vše rozmyslet, začaly z jeho tábora přicházet velmi záhy po oznámení o ukončení kariéry. Přispěl k tomu asi i tlak etiopské veřejnosti, u níž je Císař, jak mu přezdívají, velmi populární. „Lidé chtějí, aby závodil dál,“ říká Kostre.

Gebrselassie během své dosavadní kariéry překonal celkem 27 světových rekordů, dva z nich před zraky ostravského publika, když v roce 2007 při Zlaté tretře posunul historicky nejlepší výkony na 20000 m a v hodinovce.  Z velkých akcí si odvezl dvě zlaté olympijské medaile a čtyři tituly mistra světa. Nyní má šanci tuto svou bilanci ještě rozšířit.

Adam Pražák

Vytisknout