Haile přepálil začátek

Útok Haileho Gebrselassie na vlastní světový rekord v maratonu nevyšel. V Dubaji doplatil na příliš rychlé počáteční tempo a nakonec z toho byl „pouze“ druhý čas historie 2:04,53.

První mezičasy poukazovaly na ďábelsky rychlé tempo. Na 10. kilometru maratonu v hlavním městě Spojených arabských emirátů byl Gebrselassie v čase 29,39, tedy o 45 vteřin rychleji, než při svém rekordním běhu v Berlíně. V polovině trati už byl rozdíl více než minutový, což dávalo naději na stlačení cílového času pod 2:03 hod.

Jenže pak přišlo zpomalení, které se ještě zvýraznilo poté, co na 30. kilometru odpadli poslední vodiči a Haileho čekal sóloběh proti časomíře. O 5 km dále měl sice k dobru ještě dvacet pět vteřin, ale vidina překonání světového rekordu, a s tím spojené odměny milionu dolarů, se už silně rozplývala. Nakonec na svůj zářijový čas ztratil 27 vteřin. I tak se však mohl radovat z vítězství a nejvyšší prémie v historii 250 000 USD.

Chtěl jsem běžet půlmaraton pod 62 min, za což jsem později zaplatil. Nicméně jsem za tento čas rád. Víte, na rekord se musí všechno sejít ideálně. Dneska chyběla maličkost,“ prohlásil věčně usměvavý lamač rekordů.

Jako druhý dorazil s odstupem 2:23 min Keňan Isaac Macharia, třetí byl jeho krajan Sammy Korir.

Ženskou soutěž ovládla Etiopanka Berhane Adererová, která byla v cíli za 2:22:42. PO svém triumfu rozhodla až v závěrečných kilometrech, kde nasadila ostré tempo a soupeřky její nástup nezachytily. Druhá v cíli, krajanka Bezunesh Bekelová, na ní ztratila 27 vteřin.
V průběhu závodu odstoupila jedna ze spolufavoritek Lornan Kiplagatová z Nizozemí. Světovou rekordmanku v půlmaratonu zradily potíže s lýtkem.