Haile a Nderebaová suverénně v Melbourne

Přinášíme průřez závody na silnici, v krosu i do vrchu, které přinesl uplynulý víkend.

Statistici se nejspíše nejvíc soustředili na 15km silniční závod v australském Melbourne. Haile Gebrselassie splnil očekávání jen zčásti. K překonání světového rekordu (41:29, Felix Limo) bylo více jak minutu daleko, jednalo se ale o nejlepší čas na australské půdě. Etiopský držitel nejlepšího času na královském maratonu "slabší výkon" omlouval časovým posunem, kvůli kterému prý dva dny pořádně nespal. Přesto byl v čase 42:40 v cíli neohrožen. Nejblíže mu byl Keňan Patrick Makau (43:15), na stupně vítězů je doplnil domácí Collis Birmingham (o dalších 20 vteřin zpět), který proti předpokladům předčil slavnějšího krajana Craiga Mottrama, ten doběhl čtvrtý. Výborné páté místo patří nejlepšímu Rakušanovi Güntherovi Weidlingerovi (44:17), známému na dráze především ze stýplu.
Také ženám vládla třicátnice a ještě s o něco pohodlnějším náskokem. Keňanka Catherine Nderebaová si při premiéře na ne příliš časté trati poradila v čase 50:43 jak s Novozélanďankou, jinak stýplařkou Alice Masonovou (51:27), tak  s domácí Lisou Weightmanovou (51:31). Čtvrtá se objevila v cíli Japonka Kaori Jošidaová (51:44), zklamáním byl závod pro domácí maratonskou rekordmanku Benitu Johnsonovou (pátá) i pro olympijskou šampionku Constantinu Ditaovou na stejné trati (šestá).
Silniční desítku v Basileji ovládl Etiopan Tolossa Chengere 28:56, o setinku před Keňanem Jobem Tanui, domácí Sabine Fischerová kralovala 7.8 km v 25:19.

Náročný, ale štědře dotovaný vrchařský závod na nigerijskou horu Obudu (11.25 km, 810 m převýšení) ovládli Rakušanka Andrea Mayrová a Abebe Dinkesa, oba si připsali na svá konta 50 000 USD. Trať, na které při prvním ročníku před třemi lety kralovala Anna Pichrtová, proběhli za 52:14 a 42:42. Mayrová musela o své vítězství bojovat do poslednách metrů, jen 3 vteřiny zpět finišovala Keňanka Angela Mutukuová.

krosových závodech byla k vidění nejzvučnější jména ve španělském Llodiu. 21letý Tariku Bekele a o ještě o dva roky mladší Linet Masaiová splnili role favoritů. Pohodlnější cestu k výhře měla Keňanka. Zatímco Bekele mladší nechal po 9.4 km za sebou nejbližšího soupeře Vicenta Jepkora (Keňa) jen o 7 vteřin, Masaiová nadělila Portugalce Ines Monteirové na o dva km kratší distanci rovnou minutu.
Zaujala i britská mladice Stephanie Twellová. Šampionka z MSJ na 1500 m v Liverpoolu předčila starší a zkušenější, mužům vládl Andy Vernon.
Ve francouzském Volovic kralovala keňská velmoc – Nicholas Kamakya a Martha Komuová.
Velké bitvy se odehrávaly také přímo v Keni. V sobotu se v Meru radovali z výher William Chebon a Pauline Korikwiangová, v neděli pak v Eldoretu Moses Mosop a Helah Kipropová.
V Barceloně si výhry připsali domácí Jose Rios a Keňanka Eunice Jepkorirová.
V portugalském Torres Verdas zůstali vítězství „doma“, o což se postarali Antonio Silva a Fernanda Ribeirová.

Nejrychlejší maraton víkendu byl k vidění v italské Florencii, z trojice Keňanů na bedně byl nejrychlejší Samuel Kirwa Kiprono. V čase 2:12:37 předčil Johna Birgena o pouhou vteřinu. Domácí závodnice ovládly na prvním a třetím místě ženský závod, nejvíce se mohla radovat po operaci běžící Giovanna Volpatová (2:34:14).
Jen o něco málo slabší výkony byly k vidění v Bejrútu, výhry a v případě mužů i traťový rekord si z Libanonu odvezli Etiopané Alemayehu Shumye (2:12:47) a Alemtsehay Hailu (2:37:20). Do třetice se běželo v San Sebastianu, kralovali Maročan Lamachi (2:15:15) a Španělka Caseresová (2:37:22).