přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2004, 20:13

Guzdek v Aténách nezopakuje úspěch z mistrovství světa

Oštěpař Miroslav Guzdek se už téměř s jistotou nevejde do finálové dvanáctky olympijské soutěže v Aténách.

Boje ve druhé kvalifikační skupině teprve propuknou, ale devětadvacetiletý atlet pražské Dukly už nyní prakticky ztratil naděje na postup do finále. Sen o podobném umístění jako na loňském MS v Paříži, kde skončil sedmý, se tak Guzdkovi záhy rozplynul.

Rodák z Třince se skoro po celou letní sezonu potýkal se zraněním lokte, kvůli kterému nemohl házet. Poslední start před OH absolvoval 30. května, oštěp vzal do ruky jen několik týdnů před vystoupením na olympiádě.

Do kvalifikace na Stadionu Spyridona Louise vstoupil Miroslav Guzdek hodem dlouhým 76.45 m, v dalších dvou sériích tuto metu však už přehodit nedokázal. Druhým pokusem poslal oštěp do vzdálenosti 75.36, vyrovnanou sérii i svou premiérovou účast na olympijských hrách pak zakončil výkonem 75.75. Ve své skupině obsadil Guzdek dvanáctou příčku a je zcela nepravděpodobné, že by všech 17 borců skupiny "B" nedokázalo pokořit jeho 76.45 m. 

Celý atletický svět napjatě čeká na zahájení druhé kvalifikační skupiny (20:50 SEČ), ve které se představí trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman Jan Železný.

V "Guzdkově" skupině si pět nejlepších oštěpařů zajistilo finálovou účast, když přehodili vypsaný limit 81.00 metru. Nejdelší hod předvedl Američan Breaux Greer (87.25). Reálnou šanci na postup do finále si zachoval čtyřnásobný mistr Evropy, pětatřicetiletý Brit Steve Backley, jemuž patří šestá příčka za 80.68.   

Výsledky skupiny "A" kvalifikace oštěpařů:
Greer (USA) 87.25 Q, Makarov (Rus.) 86.08 Q, Mikkola (Fin.) 83.64 Q, Värnik (Est.) 83.25 Q, Närhi (Fin.) 81.06 Q, Backley (Brit.) 80.68...Guzdek (ČR) 76.45

Kompletní výsledky kvalifikace "A" oštěpařů naleznete ZDE.    

Tomáš Klement

Vytisknout