Götzis vyhrál Schrader, Šebrle čtvrtý

neděle 31. května 2009
Roman Šebrle získal při svém prvním závodě v sezoně 8348 bodů a na prestižním mítinku IAAF zůstal pod stupni vítězů.

Do Mekky vícebojů odjížděl Šebrle posílen posledními výkony s nadějemi na vysoký bodový součet. Nakonec však zůstal za svými očekáváními. Největší ztráty přinesla nečekaně výška.

Šebrle rozjel v sobotu závod velice dobře, naději na dobrý součet však zhatila nepovedená výška, v níž druhdy vynikající skokan zaznamenal pouze 194 cm a den uzavřel na páté příčce s 4257 body (více o tom zde). Druhý den pak olympijský vítěz z Atén a světový rekordman načal překážkami za 14.33 (vítr - 0.8.), na které navázal diskem do vzdálenosti 46.71, v tyči výkonem 490 cm a v oštěpu hodil 67.54. Po devíti disciplínách byl třetí s náskokem 39 bodů na Němce Pascala Behrenbrucha. Ten nadělil olympijskému vítězi deset vteřin v závěrečné patnáctistovce a odsunul jej na nepopulární bramborovou pozici. Šebrle běžel 4:48.88. Těšit jej může alespoň pohodlně splněný limit na MS v Berlíně.

Senzačně vyhrál další z Němců Michael Schrader, který sbíral osobní rekordy jak na běžícím pásu a v konečném účtování předčil po výkonu 8522 bodů Američana Treye Hardeeho o šest bodíků.

Ženský závod ovládly Ukrajinky, které obsadily kompletní stupně vítězů.   Vyhrála olympijská vítězka Natalia Dobryňská v kvalitním výkonu 6558 bodů, k letošnímu nejlepšímu výkonu Britky Ennisové z Desenzana jí scházelo 29 bodů. Druhé místo v Götzisu obsadila Hanna Melnyčenková 6445, třetí byla s 6361 body Ljudmila Josipenková. Za Ukrajinkami se ve výsledkové listině seřadily Němky, nejlepší z nich byla Lili Schwarzkopfová (6337 b).