přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. května 2008, 12:14

Götzis prověří nekompletní vícebojařskou elitu

Do Mekky víceboje nepřijeli hlavní favorité, přesto mítink hodně napoví směrem k olympijskému závodu. Český prapor ponesou Karas a Ščerbová.

34. ročník proslulého mítinku, který je považován za nejlepší klání vícebojařů na světě, se v olympijské sezoně musí obejít bez účasti posledních tří vítězů. Romana Šebrleho zbrzdilo v přípravě obnovené zranění z HMS ve Valencii, a tak musel odložit svou závodní premiéru až na kladenský TNT Fortuna mítink (18. a 19. 6.), Bryan Clay má před účastí v americké olympijské kvalifikaci a obhájce loňského překvapivého prvenství Andrej Kravčenko z Běloruska krátce před závody onemocněl. „Co přesně mu je, nevíme. Stalo se to na soustředění a během velmi krátké doby prý zhubl o pět kilo. Další detaily neznáme,“ ohlásila na dnešní tiskové konferenci vedoucí tiskového střediska Renate Öhy.

Absolutní mužskou špičku tak budou v Götzisu prezentovat především stříbrný z Ósaky Jamajčan Maurice Smith a bronzový z posledního HMS ve Valencii Dmitrij Karpov z Kazachstánu. Pro oba je soutěž především testem, jak se jim vydařila příprava. „Je to můj první závod v sezoně a beru ho jako test pro Peking. Trénink se povedl a jsem připraven závodit, tak uvidíme,“ řekl Smith, který vloni svedl těsný souboj o světové zlato s Romanem Šebrlem. Karpov mluvil obdobně: „Něco jsem v přípravě udělal, co z toho vzejde, bude jasné od zítřka,“ odkázal na výsledky závodů.

Také Josef Karas bere závody především jako ukazatel formy. „Jde pomalu nahoru. Hlavním cílem je pro mě Kladno, Götzis je rozcvičovací závod, kde si chci bez stresu vyzkoušet, jak jsem doopravdy na tom. Ideální by bylo, kdyby byl vzhledem k přípravě o týden později, ale co se dá dělat,“ prohlásil svěřenec Dalibora Kupky s tím, že očekává výsledek mezi 7700 a 7800 body. „Pak by to vyšlo akorát tak, že na Kladně bych měl mít formu na limit pro olympiádu,“ dodal.

Kdo po Klüftové?
Také mezi ženami chybí největší hvězda posledních let. Pětinásobná vítězka Götzisu Carolina Klüftová ze Švédska dala v olympijské sezoně před vícebojem přednost skokanským disciplínám, a tak se očekává, kdo jí vystřídá na trůnu. Favorizovány jsou především Ukrajinka Ljudmila Blonská a Britka Jessica Ennisová. Z absolutní špičky chybí snad jen krajanka Ennisové Kelly Sothertonová a světová šampionka halového pětiboje Tia Hellebautová z Belgie, která se však v létě bude věnovat výšce, v níž je evropskou šampionkou z roku 2006.

V 27 členném poli vícebojařek má 24 osobní maximum lepší 6000 bodů. Patří mezi ně i Denisa Ščerbová, která by tentýž výsledek brala i letos. Znamenal by totiž splnění limitu pro olympijské hry. „Proto jsme tady. Bude-li to nakonec 6001, budeme absolutně spokojení,“ přiznal její kouč Aleš Duda. Sama vícebojařka je však trochu rozpačitá. „Vůbec nevím, co předvedu. Každá disciplína pro mě bude překvapením. Měla jsem výpadek v tréninku, kdy mě bolela achilovka a přidaly se další věci,“ řekla specializací především dálkařka, která však již třetí sezonu kombinuje svou disciplínu s vícebojem. Své osobní maximum 6017 bodů si vytvořila vloni právě na Mösle stadionu v Götzisu. „A to mi ještě na většinu disciplín foukal proťák,“ připomněla. „Prostor pro zlepšení určitě je, včera jsem to Denise spočítal na 6300 bodů,“ doplnil jeji kouč. „Tedy pokud všude aspoň zopakuje osobáky,“ doplnil s úsměvem.

Závod začínají v sobotu v 11 hodin, na serveru atletika.cz budeme průběžně přinášet aktuální informace.

Adam Pražák

Vytisknout