přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Götzis má pochystáno na rekordy – přijdou?

Téměř kompletní světovou špičku a také čtyři české zástupce uvidí diváci zítra a pozítří na vícebojařském mítinku v rakouském Götzisu. Excelentní obsazení vybízí k úvahám o rekordech.


Götzis má mezi vícebojaři až neuvěřitelné renomé, a proto zde všichni chtějí závodit. Z nejlepších desetibojařů letos chybí akorát tréninkový partner Romana Šebrleho Attila Zsivóczky, ženská špička by mohla být ještě „špičatější“ snad jen s nyní už spíše výškařkou Tiou Hellebautovou či Britkou Jessicou Ennisovou, která v italském Desenzanou nasbírala počátkem května 6388 bodů.

Lídrem 27členné startovní listiny desetibojařů je loňský vítěz Američan Bryan Clay, o němž se už léta spekuluje, že by měl být tím, kdo posune šest let starý rekord, který právě zde na stadionu Mösle vytvořil Roman Šebrle. „Jsem sice ve formě, ale ne v té úplně top. Mým hlavním cílem v sezoně je Ósaka. Zde bych mohl udělat tak 8600 bodů, půjde-li všechno průměrně,“ zmírňuje lačnost novinářů sympatický Hawaian s osobním rekordem 8820 bodů. A nenechá se zvyklat ani speciální prémií 50 000 euro, kterou pořadatelé slíbili za překonání světového maxima. „Vždycky je milé, když člověk vydělá za svou snahu na dráze víc peněz, než čekal. Budu závodit, jak budu umět nejlépe, a když z toho bude světový rekord, bude to příjemný bonus,“ vyjádřil se s úsměvem na rtech čerstvý dvojnásobný otec, jemuž k dvouletému synkovi Ezra Jacobovi přibyla dcera Catherine Joy. 
Obdobně žertoval i Roman Šebrle. „Když jsem tehdy udělal světový rekord, myslel jsem, že ho budu atakovat v každém dalším závodě. Jenže časem jsem zjistil, že takhle to nefunguje. A popravdě řečeno, nemyslím, že to v mém případě vyjde zrovna tentokrát,“ vyjádřil se český vícebojař, který se po nedávné bakteriální viróze snaží vrátit do formy. Že je na dobré cestě, ukázal rozdíl mezi týden starými výkony z extraligy a úterním Turnovem. Kam až se však stačí zlepšit, neví ani samotný Šebrle. „Uvidíme,“ shrnuje jedním slovem.
Zastřena tajemstvím je zatím také forma málomluvného Kazacha Dmitrije Karpova. Vítěz loňské IAAF challenge od prosince nezávodil, podle zákulisních informací by však na tom měl být mimořádně dobře. Samotný Karpov mnoho neřekne, a tak se lze jen domnívat, co se skrývá za jeho stručným prohlášením, že „světovému rekordu věnuje každou svoji myšlenku.“

Zbytek startovního pole myšlenky na světový rekord patrně tolik nezaměstnávají, což však neznamená, že by neměli o co bojovat. A jejich cíle nemusí být pouze výkonnostního charakteru, jak je ostatně vidět i z příkladu další dvojice českých reprezentantů, kteří se spolu se Šebrlem letošního ročníku účastní.
Tomáši Dvořákovi jde v Götzisu o prolomení série, v níž mu těsně unikala hranice 8000 bodů, a také tu láká závodníky pro mítink v Kladně, který společně se Zdeňkem Lubenským pořádá. Josef Karas by si zase kromě splnění nominačního kritéria pro MS v Ósace přál umístění do desátého místa a s tím související prémii, která by pomohla jeho financím zuboženým nákladnými soustředěními před sezonou.

Soutěž žen má jasnou favoritku ve Švédce Carolině Klüftové, která zde vyhrála poslední čtyři ročníky a jako jediná se může pyšnit s osobním rekordem začínajícím číslem „7“ (7001 b.). Ani ona se však na rekord (byť i evropský) příliš necítí. "Budu zvědavá, jak na tom jsem. Zatím jsem běžela jenom překážky na jednom malém mítinku ve Švédsku a bylo to takové všelijaké. Ale sem se vždy těším. Je tu úžasná atmosféra a obvykle se mi tu daří. Navíc bude Götzis mým jediným sedmibojem před Osakou, " řekla dlouholetá královna víceboje.
Konkurovat by jí měla početná ekipa 27 atletek v čele s Kelly Sothertonovou, s níž Klüftová svedla letos v Birminghamu velmi těsný souboj o titul halové rekordmanky v pětiboji. Pod otevřeným nebem se však šance Britky na vítězství vzhledem k oštěpu, v němž je o poznání slabší, výrazně snižují. Do souboje o čelo by měla zasáhnout i stále se lepšící Holanďanka Karin Rückstühlová, která byla vloni na ME v Göteborgu druhá a výstižně prohlásila, že je úžasný pocit být „the best of the rest.“ Tedy nejlepší ze zbytku (myšleno po Klüftové).  
Jedinou Češkou v poli bude Denisa Ščerbová, jinak především dálkařka, pro níž to bude v Götzisu premiéra. „Mám druhý nejhorší osobák ze všech, na což nejsem zvyklá. Ale já jim to nedaruji,“ prohlašovala na rozcvičení známá bojovnice a vůbec se nebránila myšlence, že by právě v Götzisu napodobila povedený kousek z loňského MČR ve vícebojích, kdy překonala hned tři limity najednou (v celkovém sedmiboji, dálce a na 200 m).

Program mítinku v Götzisu začíná zítra po 11. hodině dopolední, na našich stránkách vám budeme přinášet aktuální zpravodajství po skončení jednotlivých disciplín.

Adam Pražák

Vytisknout