Golden Tracks pro Faraha a Beitiaovou

neděle 16. října 2016
Při slavnostním galavečeru na portugalské Madeiře byli vyhlášeni nejlepší atleti Evropy. V hlavních kategoriích se radovali z triumfu britský běžec Mo Farah a španělská výškařka Rúth Beitiaová. Vycházejícími hvězdami se stali belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová a německý trojskokan Max Hess.

Farah byl hlavním favoritem na vítězství v anketě. Stal se teprve druhým mužem v historii, který dokázal obhájit olympijský double na tratích 5000 a 10000 metrů, čímž napodobil svého legendárního předchůdce Lasse Virena z Finska, kterému se to podařilo na olympiádách v Mnichově 1972 a v Montrealu 1976. Stejně jako Viren, také Farah v olympijském finále na desítce upadl a přesto si doběhl pro zlato. Britský běžecký fenomén navíc ukončil sezónu jako nejrychlejší Evropan na tratích 1500 m, 3000 m, 5000 m, 10000 m a v půlmaratonu. Farah se stal nejlepším atletem Evropy již potřetí, což se nikomu před ním nepodařilo. Triumfoval již v letech 2011 a 2012. Dalšími dvěma finalisty byli italský výškař Gianmarco Tamberi, halový mistr světa a evropský šampion, který se ovšem těsně před olympiádou zranil a německý olympijský vítěz v oštěpu Thomas Röhler.

O něco překvapivější bylo prvenství španělské výškařky Rúth Beitiaové. Sedmatřicetiletá atletka dokázala, že věk je jenom číslo. Letošní sezóna pro ni byla opravdu jedinečná. Nejprve v Amsterdamu opanovala potřetí v řadě mistrovství Evropy. O několik týdnů později se stala nejstarší olympijskou vítězkou ve skoku vysokém. Ovládla též celkové pořadí seriálu Diamantové ligy. V anketě za sebou nechala jak světovou rekordmanku, olympijskou vítězku a mistryni Evropy v hodu kladivem Polku Anitu Wlodarczykovou i další držitelku dvou zlatých medailí z letošních vrcholů tyčkařku Katerinu Stefanídiovou z Řecka.

Každoročně se vyhlašuje i kategorie Rising Star, která je určena pro atlety do třiadvaceti let. Mužskou korunu převzal německý trojskokan Max Hess. Ten vlétl do sezóny 2016 jako kometa. Nejprve vybojoval stříbro na halovém světovém šampionátu v Portlandu. Čtyři dny před svými dvacátými narozeninami pak získal i titul mistra Evropy, když v amsterdamském finále skočil 17.20, což je nejlepší evropský výkon roku.

Mezi ženami se stala vítězkou belgická vícebojařka Nafissatou Thiamová, která se v Riu stala olympijskou vítězkou, když si při svém primátu vylepšila osobní rekord o více než 300 bodů a posunula hodnotu národního rekordu na 6810. V olympijském závodě si vylepšila hned pět dílčích osobních rekordů a stala se také spoludržitelkou nejlepšího vícebojařského výškařského výkonu, když se přenesla přes laťku ve výšce 198 centimetrů (rekord drží společně s Katarinou Johnson-Thompsonovou).

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík