Genzebe Dibabaová vylepšila rekord na pětce

pátek 20. února 2015
Českou atletiku zastupoval na mítinku čtvrtkař Pavel Maslák, který s přehledem vyhrál svůj běh, v porovnání časů jej však převýšil katarský mladík Haroun, jenž zaběhl senzačních 45.39.

Genzebe Dibabaová (na snímku z HMS 2014) se vrátila k překonávání světových maxim, což je činnost, kterou fascinovala v minulé halové sezóně. Na mítinku IAAF ve Stockholmu s názvem XL-Galan zaběhla 24letá Etiopanka pětku za 14:18.56, čímž o bezmála šest vteřin překonala dosavadní rekord své krajanky Meseret Defarové, která ho zaběhla v roce 2009 na stejném mítinku. Dibabaová se velmi přiblížila i své starší sestře Tiruneš, která je rekordmankou na téže trati pod otevřeným nebem. K jejímu maximu jí schází ještě sedm vteřin.

Pavel Maslák bez problémů vyhrál A běh na 400 m, když byl v cíli dvou okruhů za 46.38. Byť šlo z jeho pohledu o nejpomalejší čas v dosavadním průběhu sezóny, porazil halový mistr světa nejlepšího ze svých přímých soupeřů, jímž byl naturalizovaný Brit Yousif, o 42 setin. „Běželo se mi dobře a lehce. Měl jsem to takhle v plánu s trenérem, jelikož o víkendu mě čekají ještě mistráky, tak jsem chtěl pošetřit trošku síly. Ale byl to kvalitní test ve skvělé atmosféře,“ vzkázal ze Švédska svěřenec Dalibora Kupky, jenž bude za dva týdny obhajovat v Praze svůj titul halového mistra Evropy.

Ve Stockholmu si však větší díl pozornosti ukrojil jiný čtvrtkař, a sice teprve sedmnáctiletý a prakticky neznámý Katařan Haroun, který v B běhu předvedl na svůj nízký věk fascinujících 45.39. Překonal tak dosavadní asijský juniorský rekord a také (0 13 setin) maximum mítinku, které od roku 2012 držel Granaďan James. Bude určitě zajímavé sledovat, jak se bude dál vyvíjet kariéra tohoto mladíčka, kterého trénuje somálský kouč Jama Aden, jenž už vychoval řadu prvotřídních středotraťařů.