přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Generálka v Birminghamu

Na výborně obsazeném mítinku v hale, v níž se začátkem března bude konat HME, zaběhl Etiopan Bekele nejlepší čas na 2000 m. Isinbajevová však WR nepřekonala, bez rekordu také Rybová.

Češi vs svět
Ve středu nejprve v Bydhošti překonala český rekord, po dvou hodinách jí ho však na závodech v Praze „vzala“ její tréninková kolegyně Kateřina Baďurová. Nyní měla Pavla Rybová v nabité konkurenci příležitost k odplatě. Na 465 cm, tedy na vyrovnání českého maxima skutečně útočila, leč marně. Třikrát shodila, zapsala si „jen“ 455 cm a skončila v Birminghamu pátá.
Zvítězila ruská diva Jelena Isinbajevová, která si nejprve na 4.73 pojistila třetím skokem v soutěži vítězství a pak už dobývala pouze rekordních 4.94 cm. Ani ona však zatím neuspěla. Na druhém místě skončila její krajanka Světlana Feofanová (465), pomyslný bronz patřil exotické skokance Fabianě Murerové z Brazílie, která stejně jako čtvrtá  April Steinerová (USA) a pátá Rybová skočila 455 cm.

Na výkonnost z poslední doby nedokázal v Birminghamu navázat výškař Tomáš Janků. Vicemistr Evropy z loňského roku, který se v halové sezoně už čtyřikrát přehoupl přes 230 cm, uspěl pouze na výšce 215 cm. Stejný osud pak potkal i jeho oddílového kolegu z Dukly Praha Svatoslava Tona.
Soutěž výškařů vyhrál Rus Jaroslav Rybakov výkonem 233 cm, před domácím publikem se druhým místem „blýskl“ Brit Samson Oni a třetí skončil Čechům dobře známý Ukrajinec Jurij Krymarenko (oba 227 cm).

Birmingham neprospěl překážkáři Petru Svobodovi. Závodník, který nedávno na mítinku Grand Prix Olymp udivil časem 7.66, zakopl na čtvrté překážce a doběhl poslední s výkonem 8.15. Zvítězil Američan Ron Bramlett, kterého cílová fotografie upřednostnila před Kubáncem Dayronem Roblesem (oba 7.52).

Národní rekord Panamy skokem do vzdálenosti 831 cm předvedl v Birminghamu dálkař Irving Saladino. Dalekonosný skok z páté série mu zajistil vítězství před Řekem Louisem Tsatoumasem a dalším novopečeným národním rekordmanem, Godfreyem Mokoenou z JAR. Čech Roman Novotný byl s 747 cm sedmý.
 
Měření sil se špičkovými borci nesedlo českým sprinterům. Libor Žilka a Jaroslav Šmotek zaběhli na šedesátce takřka identický čas (6.97, resp. 6.98) a do postupu z rozběhů měli opravdu daleko. Ve finále předčil Brit Jason Gardener o setinu krajana Craiga Pickeringa (6.58), třetí doběhl další domácí závodník Simeon Williamson (6.60).

„Světový“ svět
4:49.99 – takový čas bude po dnešku v čele světových tabulek pro 2000 metrů. V Birminghamu se o to postaral fenomenální Kenenisa Bekele, který odolal sedminásobné keňské přesile a všem ukázal záda. Na druhém místě doběhl Shadrack Korir (4:55.72), třetí byl Brimin Kipruto (4:58.76).
 
V běhu na 3000 metrů zvítězil Bernard Lagat, když časem 7:32.43 vytvořil nový rekord USA. V cíli o 26 setin předčil Etiopana Markose Genetiho, třetí místo si do Keni odvezl Augustine Choge.   
 

Jeden jediný měřený pokus stačil k pohodlnému vítězství švédskému trojskokanovi Christianu Olssonovi. Ve třetí sérii dolétl na 17.34 a bylo hotovo. K hranici 17 metrů se alespoň přiblížili domácí Nathan Douglas (16.97) a Američan Aarik Wilson (16.93).

Kompletní výsledky mítinku v Birminghamu naleznete zde.

 


Adam Pražák

Vytisknout