Generálka se třemi WL

Čechům mítink v dějišti HMS radost nepřinesl. Ščerbové se nezdařil útok na limit v dálce a Holušovi znechutili závod organizátoři nasazením do B běhu.

Minulý víkend při pětiboji skočila Denisa Ščerbová v dálce 659 cm, což je o jediný centimetr od limitu na olympiádu a šest od prolomení  kritérií na HMS. Nejen sebe tak naladila na optimistickou vlnu, podle které byla její nominace prakticky hotovou věcí. Ve Valencii však od ní byla opravdu daleko, když její nejdelší skok měřil 631 cm. Disciplínu vyhrála v portugalském národním rekordu 690 cm Naide Gomesová. Vládkyně tabulek Irina Simaginová z Ruska předvedla počátkem sezony „jen“ o čtyři cm více.

Jakub Holuša, foto: J. Čech

Dvojnásobný „limitář“ Jakub Holuša se chystal ve Valencii poprat se světovou konkurencí na osmistovce. Nebylo mu však přáno. Pořadatelé ho totiž bez varování zařadili do slabšího B běhu. „Startovalo se z čáry a byla to samá kolize. Prvních 400 metrů jsem běžel téměř ve druhé dráze. Sice jsem vyhrál, ale přesto jsem zklamaný. V lepším A běhu někteří běželi hodně špatně. Já měl přitom formu a nemohl ji dostatečně prodat,“ komentoval Jakub svůj čas 1:49.61 a dodal: „Hala je pěkná, ale organizace nic moc! Snad to do měsíce zlepší,“ rýpnul si do pořadatelů nadcházejícího HMS.

Jinak je ovšem třeba přiznat, že mítink jistou kvalitu měl, o čemž svědčí i to, že na něm padly tři výkony roku. O jeden z nich se postaral panamský dálkař Irving Saladino, který skočil 820 cm, další přidal na patnáctistovce Etiopan Mekonen Gebremehdin (3:36.63) a do třetice se zaskvěl Nigerijec Olusoji Fasuba, který se do čela tabulek vyšvihl výkonem 6.51 na šedesátce. Zuby ukázala i Meselech Melkamuová, která na trojce zaběhla čtvrtý nejlepší čas všech dob 8:29.48. Běh na téže trati v podání mužů lze naopak zařadit mezi nenaplněná očekávání. Atak rekordu v podání Kenenisy Bekeleho byl neúspěšný o více než 11 vteřin.