přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Gebrselassieho loučení s atletickým oválem bolelo

Obvyklý úsměv zářil na tváři Haileho Gebrselassieho po doběhu olympijského závodu na 10000 metrů, i když k radosti měla etiopská legenda daleko.

Vítěz z této trati na předchozích dvou hrách skončil ve svém posledním vystoupení na dráze pátý a navíc trpěl kvůli bolavé achilovce. Přesto bez sebemenší zášti předal vládu na vytrvaleckým světem svému krajanovi Kenenisu Bekelemu, jenž převzal žezlo stylově, když získal zlato v olympijském rekordu, který dosud držel právě Gebrselassie. "Je fantastické vidět, co dokáže," chválil svého žáka a nástupce Gebrselassie, kterému letos sebral Bekele také světové rekordy v bězích na 5 a 10 kilometrů.

Stříbrnou medaili v pátek vybojoval další Etiopan Sileshi Sihine a třetím do party měl být Gebrselassie. "Doufali jsme, že budeme na prvních třech místech, ale Haile se nás nedokázal udržet. Museli jsme pak jít dopředu," uvedl bezelstně Bekele. O svém prvenství rozhodl fantastickým posledním
kolem, které zvládl za 53.02 sekundy. "Závěrečný okruh mi sedl.
Nijak zvlášť jsem na to netlačil, chtěl jsem jen vyhrát, nic víc,"
komentoval výsledný čas 27:05.10, jímž vylepšil dosavadní olympijský rekord o dvě sekundy.

Po loňském neúspěšném pokusu o double na mistrovství světa v Paříži se Bekele pokusí vyhrát po desítce také poloviční trať i v Aténách. V olympijské historii to dokázalo pět běžců - Hannes Kolehmainen v roce 1912, Emil Zátopek (1952), Vladimir Kuc (1956), Lasse Viren (1972 a 1976) a naposledy Miruts Yifter (1980). Rozběh ho čeká ve středu.

Gebrselassie už bude sledovat jeho další snažení jen jako divák. V pátek bojoval, ale pět kol před cílem se ozvala achilovka, která ho trápí v celé sezoně. "Snažil jsem se, ale nešlo to. Hrozně to bolelo. Tři týdny jsem nemohl pořádně trénovat," řekl novinářům autor 18 světových rekordů. Dokonce uvažoval, že ze závodu odstoupí, ale nakonec ho dokončil na pátém místě.

Jednatřicetiletý fenomén se nyní přeorientuje na silniční závody a především maraton, kde se znovu potká se svým věčným rivalem Paulem Tergatem z Keni, kterého dvakrát odsoudil ke druhému místu na olympiádě i mistrovství světa. Tergat mu poslal výzvu loni, kdy v Berlíně zaběhl světový rekord 2:04:55 hodiny.
                                                                                                   ČTK