Gebrselassie zaběhl světový rekord v maratonu

Během Berlínském maratonu splnil etiopský vytrvalec jeden ze svých slibů. Překonal světové maximum Paula Tergata na maratonské trati.

Časem 2:04:26 hodiny stáhl čtyři roky staré maximum Keňana Tergata o 29 sekund. "Dnes to bylo něco vynikajícího," svěřil se Gebrselassie v cíli novinářům. "Cítil jsem mnohem větší podporu od diváků než v loňském roce. Děkuji ti, Německo!" Až do 30. kilometru pomáhali etiopskému vytrvalci vodiči.

Stejně jako mezi muži dokázala i v závodě žen obhájit své prvenství loňská vítězka. Je jí Gete Wamiová. Ta zvítězila v čase 2:23:17 a porazila domácí Mikitenkovou (2:24:51), pro kterou byl letošní maraton debutem.

V Berlíně běžel také Pavel Faschingbauer, který kvůli tomuto maratonu "obětoval" účast v Běchovicích. V Německu doběhl na 21. místě s časem 2:18:11 hodin.

Z výsledků:

1. Gebrselassie (Et.) 2:04:26 - světový rekord, 2. A. Kirui (Keňa) 2:06:51, 3. Kipsang (Keňa) 2:07:29, 4. Manyim (Keňa) 2:08:01, 5. Adimasu (Et.) 2:09:49, 6. Troop (Aus.) 2:10:31

1. Wamiová (Et.) 2:23:17, 2. Mikitenková (Něm.) 2:24:51, 3. Kiropová (Keňa) 2:26:27