Gebrselassie překonal dva světové rekordy

středa 23. listopadu 2011
Haile Gebrselassie během maratonu v Arizoně překonal rekordy v půlmaratonu i na 20 km.

Ve včerejším půlmaratonu v ulicích arizonského Phoenixu kraloval jednoznačně dvojnásobný olympijský vítěz. Zaběhl 21.1 km za 58:55 minut, čímž o 21 sekund překonal dosavadní rekord Keňana Samuela Wanjirua z loňského roku. Gebrselassie zároveň vylepšil i světové maximum na 20 kilometrů. Dvacítku zvládl za 55:48 minut a převzal tak na této trati pomyslné žezlo od svého velkého rivala Paula Tergata. Keňan Tergat doposud držel rekord na této trati výkonem 56:18 min z roku 1998.

Pro třiadvacetiletého etiopského vytrvalce znamenají dva včerejší úspěchy již 20 překonaných světových rekordů.

Kromě rekordy ozdobeného půlmaratonu se v americkém Phoenixu běžel i maraton. V něm taktéž kralovali Etiopané, kteří obsadili první čtyři místa. Nejrychlejší byl Shimelis Mola, který do cíle doběhl v čase 2:13.08 hodin.

Také v závodě žen kralovala běžecká velmoc. Zvítězila Shitaye Gemechu z Etiopie výkonem 2:31.44. Druhá doběhla její krajanka Askale Tafa se ztrátou 2 vteřin a na třetím místě se umístila Japonka Hiromi Ominami s téměř čtyřminutovou ztrátou.