přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Gebrselassie na Tretře překonal Zátopka

Etiopský vytrvalec zaběhl včera v zemi Emila Zátopka 23. a 24. světový rekord v kariéře. Zátopek jich zvládl méně.

Haile Gebrselassie včera zaběhl na Zlaté tretře světový rekord na hodinovce a zároveň i na 20 000 metrů. Zaznamenal také nejlepší světový výkon na vzdálenost 10 mil. Vždy usměvavý vytrvalec však večer, ani dnes ráno nebyl unavený a rozdával úsměvy na všechny strany. "Vždyť jsem běžel jenom hodinu," divil se naoko dotazu čtyřiadvacetinásobný světový rekordman.

Překonal jste v počtu světových rekordů Emila Zátopka, navíc v jeho rodné zemi...
Byl jsem rád, že se to povedlo právě zde. Nevím, jestli si to uvědomuje mladá generace, ale ti starší jistě ocení můj výkon v širších souvislostech. Zátopka samozřejmě obdivuji.

Jak hodnotíte s odstupem noci svůj včerejší výkon?
Cítím se dobře. Ve druhé polovině závodu se uklidnil vítr, navíc podpora diváků předčila mé očekávání. Chtěl bych jim ještě jednou poděkovat.

Běžel jste hodinu, na co jste myslel?
Přesně si to nevybavím. Ale byla to hodina času, myšlenkami jsem se jistě dostal i k Etiopii. Závod doma sledovaly i moje děti. Ačkoliv jinak chodí spát brzy.

Jaký je váš další sportovní cíl?
Určitě a jednoznačně je to útok na světový rekord v maratonu. Dvacet čtyři rekordů ještě není konečné číslo. Mým nejbližším maratonem bude letos Berlín.

Ví o vašem plánu rekordman na této trati Paul Tergat?
Bude to letos v Berlíně. S Paulem (Tergatem) jsme přátelé. On drží světový rekord a ví, že ho jednou někdo překoná. Jsme přátelé, ale v závodě proti sobě bojujeme.

Vzpomenete si na svůj nejtěžší světový rekord?
Jeden z nějtěžších byl asi rekord na 5000 metrů v roce 1998 v Helsinkách. Bylo to překonání o méně než sekundu, proto to bylo tak těžké.

Jste ve své zemi považován za celebritu?
V začátcích kariéry jsem dostával plno blahopřání od představitelů státu. V posledních letech se však už mé sportovní výkony berou jako samozřejmost.

David Klempíř

Vytisknout