Gebre otevřel novou dimenzi maratonu

Etiopan Haile Gebrselassie vylepšil v Berlíně svůj vlastní světový rekord v maratonu, když jako první muž v histrorii srazil čas z královské trati pod 2:04 hod. Svůj rok starý výkon předčil po čase 2:03:59 o téměř půl minuty.

Gebrselassie v Berlíně triumfoval na patrně nejrychlejší maratonské trati světa potřetí. Dvakrát z toho byl rekord. Ten dnešní byl navíc o to cennější, že otevřel lidstvu novou bariéru 2 hodin a 4 minut. Stalo se to navíc na den přesně pět let poté, co se velký Gebrselassieho rival Paul Tergat z Keni dostal jako první maratonec pod 2:05.

"Jsem tak šťastný. Všechno dnes bylo perfektní, všechno sedlo. Počasí, diváci. Od té doby, co běhám, je Berlín moje šťastné město. Je to tu moje oblíbená trať," prohlásil pětatřicetiletý Etiopan, pro něhož to byl 26. rekordní zápis v kariéře.

Dnešní závod rozhodl přibližně šest kilometrů před cílem, a to i přesto, že nebyl zdravotně zcela fit. "Byl to malý problém s lýtkem a na týden mě přinutil vysadit trénink. Před týdnem jsem zase začal. Měl jsem proto dnes trochu pochybnosti, ale dopadlo to velmi dobře," liboval si věčně usměvavý fenomén, který druhého v cíli, Jamese Kwambaie, porazil o 1:37 min. Třetí doběhl další Keňan  Charles Kamathi (2:07:48).

Závod žen vyhrála v německém národním rekordu Irina Mikitenková. I ona pokořila jednu z bariér, když se jako první Němka dostala pod 2:20 min. Zlepším vlastního maxima o více než 4 minuty na 2:19:19 se Mikitěnková navíc dostala na 4. místo historických tabulek všech dob. Traťový rekord berlínského maratonu však odolal. Čas, kterého v roce 2005 dosáhla  Mizuki Nogučiové z Japonska, byl ještě o 7 vteřin lepší.
Na druhém místě dnes doběhla se ztrátou 2:12 min Etiopankana Askale Magarsaová, třetí byla Hellen Kipropová s výkonem 2:25:01.