Gayův (ne)výkon roku a co z toho všechno vzejde

Aktuality
pondělí 6. června 2011
Během jediného dne zaběhlo deset sprinterů čas 10 vteřin a lepší, Gay dokonce 9.79 a atletický svět je z toho tak trochu u vytržení. Sesadí Bolta ze sprinterského trůnu? vřou diskuzní fóra a i oficiální média se přidávají s úvahami, jak si s tím jamajský Blesk poradí.

Podle všeho může být Usain Bolt v klidu a soustředit se na sebe tak, jak to dělal dosud, na výkony v Diamantové lize v čele s Mullingsovými 9.80 (+1.3) reagoval takto: „Je to stejné dráha, na níž byla předloni americká kvalifikace, všichni tu běželi rychle, ale už to nezopakovali. Takže klid...“ Ani ta vůbec nejrychlejší letošní stovka Tysona Gaye z floridského Clermontu – 9.79 (+1.1) – podle mě nic zásadního nezmění, skrývá v sobě totiž pár ale.

Původně ohlášený Gayův start v Eugene se nekonal a jak tvrdí sportovní manažer Alfonz Juck, americký rekordman se prý omluvil pro zranění. Podle mě se sportovec, který se chce stát šampionem, tímto způsobem neschovává na druhém konci země před zraky všech, aby pak závodil ve stejný den v očekávání, že když to za mnoho nebude stát, nikdo si toho nevšimne. To říkám s plným vědomím toho, že Gay proti sobě rozhodně neměl v Clermontu slabé soupeře.

S tím souvisí druhý problém. Otevřený stadionek s travnatým okolím nepůsobí jako důvěryhodné místo k vysílání vzkazů o superformě. (záznam závodu v Clermontu viz zde) Světová atletická asociace si to patrně myslí také, ani dva týdny čas Steva Mullingse 9.89 ze stejného místa se ve statistikách IAAF dosud neobjevil. Není tak důvod očekávat, že by byl najednou výkon do tabulek přijat, i když je třeba říct, že u řady dalších výsledků se asi tolik neřeší, za jakých podmínek je předvedl. Inu, stovka mužů je pochopitelně pod větším drobnohledem.

Proto vyznívá i trochu komicky Gayovo prohlášení po Clermontu: „Rozhodl jsem se, že se dnes potřebuju dostat trochu mimo záři reflektorů. Rozcvičoval jsem se s svými parťáky, jako by to bylo na tréninku, ale byl to závod.“ Jistě se Gayovi podařilo utéct z dosahu mnoha očí, byť si video ze závodu může prohlédnout každý – viz výše. Leckterá menší hvězda si určitě může vyzkoušet start nanečisto nepovšimnuta, ale ne hvězda formátu Bolta, Gaye či Powella, v internetové době je to zkrátka dostihne. Na chvíli se tak Američan „mimo reflektory“ dostal a mohl si vychutnat závod bez většího stresu, ale za tři měsíce v Tegu budou světla všude a nervozita se bude dát krájet.

Do té doby na střetnutí s největším soupeřem Boltem téměř jistě nedojde. K dispozici budou jen výsledky, které sice mohou leccos napovědět, ale objektivně nemohou říct tolik co přímé souboje. Na tabulkové výkony se bude vždy nahlížet optikou významu mítinku, zda pršelo, jak silně foukalo, kolik bylo stupňů a tak dále, jak je to běžné. Pochopitelně co člověk, to jiný názor. V tuto chvíli to vypadá, že je na tom Gay lépe než Bolt, navíc to byl on, kdo v posledním přímém měření sil zvítězil. Ale výhody to mohou být jen zdánlivé, navíc velmi proměnlivé. Rychlý čas jednoho či druhého může misky vah zcela proměnit.

Výsledek uplynulého víkendu je tak zhruba následující: Statističtí fajnšmekři započítají 22. stovku v historii pod 9.8, výkon roku 9.79 či fakt že během jediného dne zaběhlo devět sprinterů čas pod deset vteřin (viz zde nebo zde). Mnohá média a internetoví diskutéři budou mít o čem spekulovat. A ti ostatní si počkají, až se ti nejlepší sprinteři potkají doopravdy proti sobě. Nezbývá než doufat, že u toho budou nejvýznamnější aktéři a nebudeme postrádat třeba Asafu Powella, jenž se včera zranil. 

Michal Procházka