Gay už má čtvrtku jako Bolt

V Austinu zaběhl Tyson Gay takřka stejně 400 m jako již dříve rival z kratších sprintů Usain Bolt. V Palo Alto padly tři ženské běžecké výkony roku.

Tyson Gay si napodruhé poradil s jedním okruhem výrazně lépe než minulý týden v Tempe. Týden starý osobní rekord 46.34 vylepšil v texaském Austinu na 45.57. Na letošní čas Bolta tak Američanovi chyběly jen tři setinky. Jamajský rychlík má ovšem ještě o kus lepší osobák (45.28), Gay je lepší jak další ostrovan Asafa Powell, letos OR 45.94. Dvojnásobný mistr světa byl na Texas Twilight třetí, když zvítězil v národním rekordu Amerických Panenských ostrovů Tabarie Henry před Lionelem Larrym (USA, 45.27). Další medailista z kratších sprintů na MS Wallace Spearmon byl osmý za 47.33, lépe si vedl na dvoustovce, kde v čase 20.60 (+1.6) podlehl jen Kelly Williemu (20.45).

V hlavním závodě ovlivnil výsledky sprinterů vítr, mj. právě na dvoustovce, i když zde jen těsně. Jedna desetina nad povolené dva metry sebrala Brendanu Christianovi premiéru pod 20 vteřin. Reprezentantovi Antiguy a Barbudy změřili 19.98 (+2.1), blýskli se i jamajský Steve Mullings (20.14) a Američan Trey Harts (20.33). Stejně jako Christian dopadl na stovce teprvé devatenáctiletý Alonso Edward z Panamy, jenž protnul cíl za 9.97, ovšem vítr jeho běhu změřil +2.3. Svižné časy to ze statistik sebralo i Steveu Mullingsovi (10.00), Mikeu Rodgersovi (10.01) a znovu Brendanu Christianovi (10.02). Barbadoský rekordman Ryan Brathwaite dosáhl také výborných 13.05 na stodesítce s nepovolenou podporou (+3.6). V ženských sprinterch vládly Lashauntea Mooreová 11.21 (+1.9) a Tiffany Townsendová 22.63 (+3.9). V tyči zdolal Jason Colwick 570 cm.
Výsledky z Austinu

Třikrát se měnil výkon roku díky běžkyním v Palo Alto. Na Payton Jordan Cardinal Invitational posunula Jenny Barringerová dosavadní maximum krajanky Shannon Rowburyové o pět vteřin na 15:07.64. Také o další dva zápisy do čela letošních tabulek se postaraly Američanky. Stýplařka Lindsay Andersonová ustavila WL na 9:35.30, když rychleji jak předešlý výkon zaběhly ještě další tři v pořadí. Anna Willardová zvládla patnáctistovku za 4:06.90 a shodou okolností sebrala nejlepší čas Barringerové (zde úspěšné na pětce). Půlku vyhrála Katie Waitsová za 2:01.78.

Muži také výborně běhali, zvlášť se předvedli vytrvalci. Ir Alistair Cragg vyhrál pětku v druhém čase Evropana roku 13:22.36 o půl vteřinu před domácím Mattem Tegenkampem a o šest sekund před Keňanem Samem Chelangou. Chris Derrick udělal radost publiku americkým juniorským rekordem 13:29.98, skončil třetí v „béčku“. Domácí Tim Nelson vyhrál v osobním rekordu 27:36.99 desítku, čímž splnil kvalifikační limit na MS. Kanaďan Simon Bairu a Australan Shawn Forrest se také dostali pod 28 minut. Matt Centrowitz vedl devítičlenné pole patnáctistovkařů, kteří dosáhli času pod 3:40 (3:36.92). Benu Bruceovi změřili 8:26.08 na stýplu. Švýcarský diskař Daniel Schärer vyhrál za solidních 60.75 m.