přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. května 2010, 12:21

Gay měl v Manchesteru rychlejší mezičas než vloni Bolt

Zkraje sezony si největší světové hvězdy vyměnili své vizitky. Přestože hlavní pozornost byla tradičně soustředěna na Bolta, jeho rivalové Powell a Gay se rozhodně nenechali zahanbit.

Zatímco trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman Usain Bolt o víkendu nezávodil a chystá se až na zítřejší mítink IAAF Světové Challenge v korejském Tegu, důrazně se přihlásili o slovo jeho největší soupeři. Bývalý světový rekordman a Boltův krajan z Jamajky Asafa Powell se navzdory matným startům podvakráte vyšponoval v Dauhá k výtečným časům 9.75 a 9.80, které mu pokazila jen síla větru mírně za hranicí regulérnosti. A v neděli se připomněl i trojnásobný mistr světa z Ósaky Tyson Gay, když na rovné trati v ulicích Manchesteru běžel dvoustovku za 19.41 a pokořil tak dosavadní rekordní čas 19.5 Tommieho Smithe z roku 1966.

„Bylo velmi těžké pokořit tento rekord a musel jsem běžet naplno po celou dobu. Myslím, že si lidé pořádně neuvědomují, jak rychle Smith před čtyřiceti lety a na škváře běžel. Je to šílené,“ složil Gay ve svém deníčku na stránkách IAAF poklonu svému předchůdci, který se byl na závody osobně podívat.

Gay rozběhl svůj závod výtečně, první stovku měl navzdory protivětru 0.4 m/s za 9.89, což by  v letošní sezoně zatím stačilo na vedení světových tabulek. Druhou padesátku zvládl navíc za 4.20, tedy o šest setin rychleji, než se to vloni povedlo Usainu Boltovi při jeho deštivém běhu na 150 m. Pak se sice poměr obrátil, ale i tak nadělil Bolt Gayovi v porovnání časů na stopadesátce jen šest setin.

Možná i proto si Gay věří, že by mohl současného krále sprintu porazit. „Je teď jiná liga, ale já tvrdě pracuji na tom, abych byl tam, kde je nyní on,“ prohlásil osmadvacetiletý Američan a přidal i svůj recept, jak toho dosáhnout. „Soustředím-li se na svůj trénink, na odstranění svých slabin a zůstanu-li zdravý a udělám v přípravě, co je třeba, pak mohu vyhrát nad kýmkoliv. V opačném případě může kdokoliv porazit mě,“ napsal v pondělí stále ještě uvězněný v hotelu v Manchesteru, kde mu pobyt prodloužilo řádění sopky na islandu a s tím spojená odstávka leteckého provozu.

Kdy se s Boltem případně Powellem Gay střetne v přímém souboji, zatím ještě není jasné. Velký šampionát letos není, a tak jedinou pravděpodobnou variantou jsou závody Diamatové ligy. Nabízí se 12. červen, kdy by měl prestižní seriál hostit New York, tedy Gayova domovina. Dočkáme se souboje sprinterských titánů?

Adam Pražák

Vytisknout