přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Gay 9.68! Ale s větrem...

Sprinter Tyson Gay zaběhl ve finále americké kvalifikace pro olympijské hry nejrychlejší stovku všech dob, pomohl mu v tom však neregulérní vítr.

V sobotu Gay zlomil ve čtvrtfinále trials americký rekord, když zaběhl čas 9.77. Včera byl ještě o devět setin rychlejší!  Údaj na větroměru však ukázal + 4.1 m/s, tedy více než dvojnásobek povolené hodnoty. „Nejsem zklamaný, chtěl jsem se hlavně nominovat na olympiádu. Už v blocích jsem navíc tušil, že vítr bude příliš silný,“ říkal po doběhu Tyson Gay pro server americké atletické federace. Rychleji než on zatím žádný člověk bez ohledu na podmínky neběžel. Předtím byl v čele statistik výkon Obadaleho Thompsona 9,69 z roku 1996, který také nemohl být uznán za světový rekord kvůli nepovolené podpoře větru (+5 m/s.) „Znamená to pro mě hodně. Jsem rád, že mé tělo bylo schopné takové rychlosti. Můj trenér Jon Drummond mi už předtím říkal, že jsem schopen běžet pod 9.70, tak jsem na to pamatoval,“ dodal mistr světa z Ósaky, který si v předchozím průběhu kvalifikace dovolil i jednu klukovinu, která mu málem vzala šanci běžet na olympiádě v Pekingu. V rozbězích totiž při jasném vedení po 70 metrech viditelně zvolnil a umožnil tak soupeřům, aby se dostali před něj. A ikdyž pak ještě zabral a umístění vyspravil, nemohl si být jistý, že mu to na postup do dalších bojů bude stačit. Nakonec těsně prošel. „Tentokrát jsem se snažil zůstat uvolněný a běžet naplno až za cílovou čáru,“ poučil se z chyb jeden z kandidátů olympijského triumfu v nejsledovanější disciplíně.
Do Pekingu ho pod vlajkou „hvězd a pruhů“ doplní loňský univerzitní šampion Walter Dix, který finišoval v čase 9.80 na druhém místě, a vicemistr světa na 200 m Darvis Patton, který svedl úspěšnou setinovou bitvu s Travisem Padgettem (9.84, resp. 9.85).

Dálkař Dwight Phillips nebude v Pekingu obhajovat olympijské zlato z Atén. Z nominace ho posledním skokem vystrnadil Trevell Quinley, který dolétl do vzdálenosti osobního rekordu 836 cm a kvalifikaci vyhrál. Na druhém místě skončil Brian Johnson (8.30), třetí byl Miguel Pate (8.22). Phillips zaostal o další dva centimetry zpět a olympiáda se ho netýká.

Na zlato z posledních OH nenaváže ani tyčkař Timothy Mack, který v Eugene skočil pouze 550 cm a v kvalifikaci pro Hry obsadil až šesté dělené místo. Šťastnější byli favorizovaní Derek Miles (5.80), Jeff Hartwig (5.70) a letos už dvakrát „šestimetrový“ Brad Walker (v Eugene 5.65).

Na čtvrtce s překážkami je ze hry Lashinda Demusová, která doběhla až čtvrtá v čase 54.76. Předstihly ji Tiffany Ross-Williamsová (54.03), Queen Harrisonová (54.60) a Sheena Tostaová (54.62). Mezi muži tvoří očekávané trio pro Peking Bershawn Jackson (48.17), Kerron Clement (48.36) a Angelo Taylor (48.42), byť ten uhájil svou pozici jen těsně před Justinem Gaymonem. Rozdíl byl čtyři setiny.

V disku žen se kvalifikovaly Aretha Thurmondová (65.20) spolu s Suzy Powellovou-Rossovou (62.92) a Stephanie Brownovou Traftonovou (62.65). V trojskoku zvítězila Shani Marksová (14.38) před Shakeemou Welschovou (14.27/+3.5 m/s) a Ericou McClainovou. Do Pekingu pojedou pouze Marksová a McClainová, Welschová nemá za regulérní podpory větru splněný A limit.
     
Polovinu má za sebou i desetiboj. Vede podle očekávání Bryan Clay, ovšem suverénní není. Velký soupeř Romana Šebrleho sice skvěle zvládl úvodní běh na 100 metrů (10.39) a zvládl i výšku (208 cm), nicméně neoslnil v dálce (7.39) a vrhu koulí (15.17). V polovině soutěže má 4476 bodů, druhý je zatím se ztrátou 22 bodů univerzitní šampion Trey Hardee. Třetí místo patří mistrovi světa z roku 2003 Tomu Pappasovi (4405).

Výsledky americké kvalifikace pro olympiádu zde.

Adam Pražák

Vytisknout

Související články