přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. srpna 2010, 10:59

Gatlin znovu závodí, comeback začal časem 10.24

Dřívější hvězda světového sprintu, Američan Justin Gatlin, má za sebou první start na mezinárodní scéně poté, co mu vypršel dopingový trest.

Na pár dní v roce 2006, přesně od 12. do 16. května, byl Justin Gatlin světovým rekordmanem. To když mu časoměřiči firmy Tissot mylně zaokrouhlili výkon na stovce z katarského Dauhá a vypustili do světa senzačních 9.76, což by bylo o setinu překonané tehdejší globální maximum Asafy Powella. Jakmile chyba vyšla najevo, postavil se Gatlin když už ne před Jamajčana, tak alespoň po jeho bok. Ani tam však dlouho nevydržel. 29. července téhož roku přišla zpráva, že měl na jaře pozitivní dopingový nález na testosteron. Jeho výkon z Dauhá byl tudíž neplatný a Gatlinovo osobní maximum se vrátilo na hodnotu 9.85, s níž vyhrál olympiádu v Aténách.

Nedosti na tom. Jelikož to byl jeho již druhý dopingový prohřešek (dříve si odkroutil dvouletý trest za amfetamin), hrozil mu doživotní zákaz startu. Gatlin však udělal všechno možné, aby jej odvrátil. Nejprve se snažil přehodit vinu na někoho jiného, např. na závistivého maséra, který mu prý látku vpravil do těla bez jeho vědomí, pak začal aktivně spolupracovat ve vyšetřování velké kauzy kolem laboratoře Balco a Trevora Grahama, který byl i jeho koučem. Na základě toho mu byl doživotní distanc zmírněn nejprve na osm, potom dokonce na čtyři roky.

V mezidobí Gatlin chvíli uvažoval o novém uplatnění v americkém fotbale, žádný z klubů tamní NFL ale nakonec neměl i přes jeho nespornou rychlost zájem. Přivydělával si tedy, jak se dalo, mimo jiné i souboji s atletickými amatéry v reality show, kterou snímala kabelová televize Spike. Trénoval v Atlantě, kde žije, a snil o návratu na výsluní po vypršení trestu. „Až mi skončí trest, porazím i Bolta,“ nechal se slyšet do novin.  

Nyní to má možnost prokázat. Minulou sobotu se totiž jeho klauzura uzavřela a Gatlin smí závodit. Jenže, jak se ukázalo, velké mítinky nemají o dopingového hříšníka zájem, a tak musel vzít zavděk malým závodem v estonském Rakvere. Pro pořadatele znamenal vítanou publicitu a také naději na premiérový čas pod deset vteřin v této pobaltské zemi. Tu se však Gatlinovi, zčásti kvůli protivětru, naplnit nepodařilo. Rozběh vyhrál časem 10,34, ve finále se o desetinu vteřiny zlepšil a porazil o sedm setin svého krajana J-Mee Samuelse.

"Cítil jsem se dobře, čiperný," řekl Gatlin v rozhovoru pro agenturu AP. "Jsem ale trochu zklamaný časem. Jinak si myslím, že to byl dobrý návrat a příště doufám budu lepší," věřil. Podruhé se na start postaví opět v Estonsku, v neděli poběží v Tallinnu.

Adam Pražák

Vytisknout