Gatlin, Veselý a spol. rozzářili Ostravu

úterý 17. června 2014
53. Zlatá tretra opět přinesla skvělé atletické představení a nabité tribuny vítkovického stadionu při největším domácím mítinku viděly parádní výkony nejen v podání mužů z titulku.

Závěr, jak má být! I když v závodě nebyl opěvovaný Bolt, viděla Ostrava nejrychlejší stovku této sezony. Postaral se o to výkonem 9.86 v protivětru 0.4 m/s Američan Justin Gatlin. Soupeři mu i přes svou kvalitu nestačili, druhý Rodgers na něj ztratil 12 setin, veterán Collins sprintoval na třetím místě za 10.12. "Ostrava má pro mě šťastné kouzlo," říkal po doběhu vítěz, "proto jsem rád, že jsem se vrátil. Málem jsem překonal rekord mítinku (chyběly tři setiny), ale o čas se tolik nestarám, vždy běhám naplno. Rád bych se dostal v sezoně k 9.7," dodal Gatlin. Dobře si vedl i český rekordman Jan Veleba, který byl v cíli ve svém druhém nejlrychlejším letošním čase 10.39.

To byla paráda! Oštěpař Vítězslav Veselý potěšil přející domácí publikum dalekými hody, přičemž hned třikrát přehodil 87metrovou hranici a jednou mu k témuž scházel necelý půlmetr. Své letošní maximum si úřadující mistr světa posunul na 87.38, jímž se zařadil na druhé místo světových tabulek a do čela těch evropských. "Je to určitě můj nejlepší výkon co do průměru hodů. o to víc to mrzí, že to bylo zase do "kýble". Málokdy mám energii do posledních pokusů jako dneska," říkal svěřenec Jana Železného, jemuž byl největším soupeřem mu v Ostravě trochu překvapivě Lotyš Sirmais, jenž své náčiní poslal do vzdálenosti nového osobního rekordu 86.61. K vysoké kvalitě celé soutěže výrazně přispěl také Tarabin z Ruska, partner oštěpařky Abakumovové a čerstvý otec jejich společných dětí hodil 85.92. "Vidíte, další kluci si taky naházeli, takže určitě to byly i skvělými podmínkami," souhlasil Veselý. "Na menší stadionech když se to chytí, dá se to zužitkovat, tak jen škoda, že jsem toho nevyužil víc," uzavřel. Za 80 m se dnes dostal i pátý Petr Frydrych (81.42), jenž nás bude reprezentovat o víkendu na ME družstev, Jakub Vadlejch byl s 78.22 sedmý, když svůj 80metrový hod ve čtvrté sérii přešlápl.

Plejáda rekordů mítinku

Byl to od Etiopanky Genzebe Dibabaové na dvou dráhových kilometrech statečný výkon, který však nevedl k překonání světového rekordu, jak si sama nejmladší ze slavných sester přála. Po dlouhém solu v závěru nestačila po výkonu 5:27.50 na dvě desetiletí starý výkon Irky Sullivanové o 2.14 s. Kristiina Mäki, která obsadila v závodě pátou příčku, přidala nedlouho po českém rekordu na pětce další národní maximum, když na této ojediněle zařazované trati běžela 5:42.71. "Bála jsem se, abych to nepřepálila, proto jsem začla pomaleji, ale jak se tempo stupňovalo, tak mi to vyhovovalo," říkala svěřenkyně Pavla Červinky a přiznala, že zazávodit si se soupeřkou jako Genzebe pro ni bylo za odměnu.

Čtvrtka, na které nemohl pro zranění startovat halový mistr světa Pavel Maslák, se stala jednoznačnou kořistí favorizovaného Američana Lashawna Merritta, který ve Vítkovicích zaběhl vysoce kvalitních 44.16 a vylepšil tak rekord mítinku. K výkonu roku nepřítomného Grenaďana Jamese (a i samotného Merritta) chybělo19 setin. Ze sekundantů byl nejlepší Makwala z Botswany, zase ale vylepšil své domovině národní rekord na 44.83.

Dva úspěšné skoky stačily Ukrajinci Bohdanu Bondarenkovi k vítězství ve výšce a kvalitnímu rekordu mítinku 233 cm. Mistr světa z loňské Moskvy, který se do Ostravy přesunul po sobotní diamantovce v New Yorku, se pak ještě pokoušel o 2.40, bez vyrovnaných soupeřů se však přes tuto metu nepřenesl. Druhý byl s 2.30 Řek Mástoras, Jaroslavu Bábovi zůstalo v zápise na osmém místě 222 cm. "Mám samozřejmě radost, že jsem vyhrál," uvedl Bondarenko, "těšil jsem se, že skočím opět vysoko, scházela mi však síla na odrazu. Cesty z New Yorku ale nelituji, mítink má skvělou atmosféru," chváli vítěz.

Hladkou trojku pro sebe získal podle očekávání Caleb Ndiku, Keňan vyhrál i svůj závěrečný souboj s časomírou, hladce si poradil s výkonem roku, a o pouhé dvě setiny (!) pak také s rekordem mítinku, jenž má nově hodnotu 7:31.66. Vyrovnaný duel o druhé místo za zhruba pět vteřin poté zvládl Etiopan Kejlecha (7:36.28), ale také poražený Novozélanďan Willis si vylepšil osobní rekord (7:36.91). V poli poražených skončili čtvrtý Lagat a až 11. Choge.

Na kilometru se mělo podle přání organizátorů útočit na světový rekord. Nakonec to nevyšlo, nejlepší čas sezony však díky 2:15.08 Turka Ilhama Özbilena padl. Velice ambiciozně závod rozběhl také Jakub Holuša, nicméně v závěrečném okruhu mu došly síly a národní rekord Lukáše Vydry mu po výkonu 2:16.79 unikl o 23 setin. "To mě mrzí, ale ne tolik, protože já věřil, že rekord překonám o sekundu. Asi to prostě nebyl ideální závod, myslím, že když mi to sedne mám na 2:15. Přepálil jsem to  a chyběly síly na závěr," hodnotil Holuša.

Jak dopadly další disciplíny

Roli favorita Renaud Lavillenie splnil, na vlastní rekord mítinku však útočil bez úspěchu, hvězdný francouzský tyčkař dnes zapsal 583 cm. Nejlepším sekundantem světovému rekordmanovi byl Brazilec Braz, jenž si vylepšil své letošní maximum na 573. Jan Kudličkapředvedl stejně jako ve svém úvodním závodě v diamantovém Eugene 563 a podělil se o třetí místo s Brazilcem Dutrou, jenž měl stejný zápis. V závodě byla celkem čtveřice českých tyčkařů, základ z nich zvládl už jen Michal Balner, jenž nejvýše skočil 553 (7. místo).

Závod na 110 m př. vyhrál Jamajčan Hansle Parchment, když v mírném protivětru 0.8 m/s běžel 13.18. Spolufavorit, Francouz Martinot-Lagarde, byl druhý o desetinu zpět. Kubánec Robles, který na ostravské trati zaběhl před šesti lety nyní již bývalý světový rekord, doběhl sedmý s výkonem 13.76.

Půlkařka Lenka Masná si může odškrtnout primární cíl pokoření 2minutové hranice, s nímž vstupovala do závodu. Po velmi dobrém finiši, ve kterém se 29letá svěřenkyně Jiřího Sequenta propracovála dopředu, protnula cíl v čase 1:59.93. Finalistka posledních dvou mistrovství světa v hale i venku s ním skončila čtvrtá, když nejrychlejší (1:59.27) byla drobná Uganďanka Winnie Nanyondová"Pořád se mám co učit," prohlásila po doběhu Masná. "Nejsem zvyklá běhat s takovými soupeřkami a takhle v balíku. Ani teď mi to nevyšlo. Vyběhla jsem do druhé dráhy někde na 150 metrech od cíle a přitom jsem mohla ještě chvíli čekat. Ale jsou to nervy při závodě,"  přiznala. Závod se přitom pro ni vyvíjel dobře, i když byla po značnou část trati zavřená soupeřkami. "Běžely jsme dvoustovku a myslím i čtvrtku na mě rychle, takže  mi to nevadilo. Navíc jsem se držela u mantinelu, nevybíhala, čímž jsem šetřila síly. možná jsem mohla zrychlit mezi 500 a 600 m, člověk ale  v průběhu závodu mnohdy neví, co je lepší," dodala Masná.

Pětice běžkyň se prala na čtvrtce překážkářek o prvenství, mezi nimi i Denisa Rosolová, nakonec byla po výtuhu za poslední překážkou až pátá. Těšit však mohlo svěřenkyni Martiny Blažkové další vylepšení jejího letošního času na 55.76. Nejvyšší posty zabraly Jamajčanky, přičemž Nickiesha Wilsonová si z Ostravy odveze křišťálovou tretru po SB 55.22. Také osmá Kateřina Hálová si posunula svůj letošní výkon (58.70).

Dramatický souboj předvedli nabitým vítkovickým tribunám čtvrtkaři překážkáři a všichni tři nejlepší si při něm vylepšili osobní rekordy. Z vítězství a času 48.80 se radoval Brit Niall Flannery, o sedm setin zpět vylepšil estonský rekord Mägi, a pod 49 se poprvé v krátké kariéře vešel i desetibojař Eaton z USA (48.94). Až čtvrtý naopak skončil medailista z MS Bekrič (49.96). Michal Brož si na šestém místě vylepšil své letošní maximum na 51.09.

Na dvoustovce se prosadila favoritka Allyson Felixová, jednoduché to však rozhodně neměla. Posuďte sami: šampionka z USA se do cíle půloválu dostala za 22.75, o čtyři setiny zpět za ní Britka Bianca Williamsová, o dalších 0.06 Francouzka Soumaré. Z dvojice českých sprinterek byla rychlejší Jana Slaninová (24.32).

Bez velkých jmen a přesto rychlý – takový byl běh na 3000 m s překážkami a příkopem. Prosadila se v něm díky v závěru Keňanka Jepkemoi Hyvinová v čas 9:22.58, jen dvě vteřiny od rekordu mítinku. Méně než vteřinu ztratila její největší rivalka Maročanka Alamiová.