Gardener byl potřetí nejrychlejším běžcem halového ME

středa 23. listopadu 2011
Potřetí za sebou získal titul nejrychlejšího muže halového evropského šampionátu britský atlet Jason Gardener.

V dnešním finále běhu na 60 metrů v Madridu odrazil devětadvacetiletý závodník útok svých o sedm let mladších soupeřů a navázal na triumfy z Gentu a Vídně. Také ženský nejkratší sprint měl stejnou vítězku jako před třemi lety - Belgičanku Kim Gevaertovou.
Gardener v ostře sledovaném závodu porazil krajana Marka Lewise-Francise. S bronzovou medailí se musel spokojit Francouz Ronald Pognon, jenž v únoru v Karlsruhe připravil Gardenera o evropský rekord na šedesátce.
 "Tenhle titul je pro mě mimořádný, protože porazit toho francouzského chlapíka nebylo snadné. Jsem rád, že Mark byl druhý," uvedl Gardener, který dosáhl času 6,55 sekundy. Pognon zaostal za svým kontinentálním rekordem o 16 setin. "Špatně jsem vyběhl z bloků a prvních třicet metrů jsem měl velké potíže. I když časy byly pomalejší než můj rekord, musím uznat, že soupeři byli dneska lepší," řekl Francouz.
Belgičanka Gevaertová ve finále vyhrála souboj s dvěma řeckými rivalkami. Cestu za zlatou medailí jí usnadnilo odstoupení francouzské hvězdy Christine Arronové, která se už v pátek zranila. "Po tom, jak běžely obě Řekyně v semifinále, jsem vůbec nedoufala, že bych mohla vyhrát. Proto jsem nesmírně šťastná," uvedla Gevaertová, která v semifinálovém běhu za řeckými běžkyněmi zaostala.
Překvapivým vítězem běhu na 400 metrů se stal jednadvacetiletý Ir David Gillick, který mohutným finišem odsunul na druhé místo domácího favorita Davida Canala. "Myslel jsem na zlato, ale jsem rád, že jsem tu získal první medaili pro Španělsko. Věnuji ji své dceři Yaize, která přijde na svět v dubnu," řekl Canal.
Ve stejném závodu žen triumfovala Ruska Světlana Pospelovová v letošním světovém maximu, které časem 50,41 sekundy vylepšila o osm desetin. Do čela světových tabulek se vyhoupl také vítěz soutěže tyčkařů Igor Pavlov. Úřadující halový mistr světa skočil 590 centimetrů, pak zkoušel dokonce rovných šest metrů, ale poslední pokus ani neabsolvoval. "Byl jsem už hrozně unavený," vysvětlil.
Letošní světové maximum zlepšila i koulařka Běloruska Naděžda Ostapčuková, která vyhrála výkonem 19,37 metru. Cestu k titulu jí usnadnila absence dosavadní vedoucí ženy tabulek Němky Astrid Kumbernussové, která má zraněné koleno. "Je to velká satisfakce po loňském zklamání v Aténách, ale mým hlavním cílem je mistrovství světa v Helsinkách," uvedla Ostapčuková, která na olympiádě skončila pátá. Po dopingovém nálezu vítězné Rusky Koržaněnkové se posunula na nevděčné čtvrté místo.
Skandální příchuť měl závěr soutěže dálkařek, v níž se posledním pokusem probojovala na první místo Němka Bianca Kapplerová. Její výkon 696 centimetrů, jímž by se vyhoupla i do čela letošních tabulek, však rozhodčí špatně změřili. Jasně to prokázaly i televizní záběry.
Protest proti výsledkům podali Portugalci, kteří by tak přišli o zlato. Až do pokusu Kapplerové vedla v soutěži favorizovaná Naide Gomesová, která v úvodní sérii skokem do vzdálenosti 670 centimetrů překonala národní rekord.
Němka, která má osobní maximum 671 cm a před šampionátem figurovala až na desátém místě v evropských tabulkách, se portugalskému protestu nedivila. "Takové zlato bych ani nechtěla. Byla to chyba měřičů, skočila jsem 669 centimetrů. To by znamenalo stříbro," uvedla sedmadvacetiletá dálkařka, pro kterou by i druhé místo bylo nečekaným úspěchem. Před závěrečnou sérii figurovala s výkonem 653 cm na sedmé pozici.
Zástupci evropské asociace EAA oznámili, že průběh soutěže přezkoumají. Rozhodnutí má padnout v dnes.
V závěru sobotního programu doufali domácí fanoušci ve španělský titul, ale nedočkali se. Nejblíže k němu měla výškařka Ruth Beitiaová, která skočila 199 centimetrů a dosáhla životního úspěchu. Prohrála jen s Ruskou Annou Čičerovovou, která výkonem 201 centimetrů vylepšila vlastní letošní světovém maximum.
Finále koulařů rozhodl hned prvním vrhem Dán Joachim Olsen, jenž poslal náčiní do vzdálenosti 21,19 metru. Domácí favorit Manuel Martínez skončil třetí, stejně jako Reyes Estévez v běhu na 3000 metrů. Zkušený španělský běžec bude mít šanci k dalšímu útoku na zlato v nedělní patnáctistovce, která uzavře celý šampionát.