přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. listopadu 2008, 14:50

Gala bude Událost a vy ji můžete vidět

V Monaku se vše chystá k slavnostnímu vyhlášení ankety IAAF o nejlepší atlety světa uplynulého roku. Večer plný hvězd, mezi kterými budou i Jarmila Kratochvílová a Barbora Špotáková, můžete sledovat živě prostřednictvím internetu.

 Sál nabitý hvězdami oblečených nezvykle do večerních rób a smokingů bude v neděli od 20 hodin středoevropského času přihlížet slavnostnímu galavečeru, ve kterém padnou jména těch úplně nejlepších z nich podle mínění hlasujících v anketě o Světového atleta roku 2008. Pozvánku dostaly i dvě slavné Češky. Jednou z nich je bývalá vynikající běžkyně a nyní trenérka Jarmila Kratochvílová, která vyhrála anketu před 25 lety po svém dosud platném rekordu na 800 m, druhou pak oštěpařka Barbora Špotáková, jež letos vyhrála olympijské hry a za svůj světový rekord ze Stuttgartu je mezi trojicí finalistek v kategorii Nejlepší ženský výkon roku.

Soupeřkami jí jsou ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová a její světový rekord z olympijských her a etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabová, která přepisovala historické tabulky při mítinku Zlaté ligy v Oslo. V mužské obdobě téhož má dvě želízka v ohni jamajský čahoun Usain Bolt, jemuž se do finále dostaly jeho světové rekordy na tratích 100 a 200 m. Konkurencí mu bude zatím poslední počin lamače rekordů Haileho Gebrselassieho z berlínského maratonu.

Bolt je favoritem i hlavní mužské kategorie.  Pro posouzení speciální komise IAAF budou spolu s ním ještě etiopský vytrvalecký fenomén Kenenisa Bekele, který získal ceněný olympijský double vítězstvím na 5000 a 1000 m a je mistrem světa v přespolním běhu, a kubánský překážkář Dayron Robles, jenž má na svém kontě kromě vavřínů z Pekingu i světový rekord z ostravské Zlaté tretry. Podle všeho však zásluhy druhých dvou nebudou na „jamajský blesk“ stačit, neboť Bolt je vedle již zmíněných dvou rekordů (spolu) autorem i nejrychlejší štafety všech dob na 4 x 100 m. A tak je více než pravděpodobné, že se prodlouží éra panování sprinterů, kdy v předcházejících dvou letech byli světovými atlety roku zvoleni Asafa Powell a Tyson Gay.

Ženská kategorie je o poznání nevyzpytatelnější a šance všech tří kandidátek se zdají být téměř vyrovnané. Přesto však mírná favoritka existuje. Nejčastěji se skloňuje jméno Isinbajevové, která už anketě vládla dvakrát, a sice v letech 2004 a 2005. Na rozdíl od svých konkurentek překonala světový rekord na nejsledovanější akci roku, tedy olympiádě, a navrch může přihodit i halové maximum.
Soupeřkami ruské „carevny“ jsou opět Dibabaová a keňská půlkařka Pamela Jelimová.
Dibabaová letos absolutně vládla tratím na 5000 a 10000 m a zcela vymazala i loňskou Atletku roku, krajanku a rivalku Meseret Defarovou. Po svém světovém rekordu získala olympijský double, přičemž desítce vládla v superrychlém čase, který se v historických tabulkách zařadil na druhé místo. Navrch získala titul světové šampionky v krosu.
Jelimová se z poměrně neznámé atletky vyhoupla mezi největší hvězdy, když jako jediná ze všech startujících dokázala vyhrát všech šest mítinků Zlaté ligy a získala milionový jackpot. Navíc několikrát překonala juniorský svěťák na osmistovce a k absolutnímu rekordu Jarmily Kratochvílové jí nakonec chybělo pouhých 73 setin.

Na anketě se podílela dílem veřejnost prostřednictvím internetového hlasování, dílem členové ztv. IAAF Family, jíž tvoří zástupci jednotlivých federací. Z hlasování vzečšla trojice finalistů, z níž posléze speciáloně sestavená komise vybrala vítěze. Atleti roku si z Monte Carla odvezou šek na 100 tisíc dolarů.

Záznam slavnostního Gala, jehož se zúčastní i monacký princ Albert, bude přenášet 17 televizních stanic do 100 zemí světa. Živě jej bude možné sledovat také prostřednictvím internetových stránek Mezinárodní asociace atletických federací www.iaaf.org.

Adam Pražák

Vytisknout