Gala bude Událost a vy ji můžete vidět

21. listopadu 2008, 14:50

V Monaku se vše chystá k slavnostnímu vyhlášení ankety IAAF o nejlepší atlety světa uplynulého roku. Večer plný hvězd, mezi kterými budou i Jarmila Kratochvílová a Barbora Špotáková, můžete sledovat živě prostřednictvím internetu.

 Sál nabitý hvězdami oblečených nezvykle do večerních rób a smokingů bude v neděli od 20 hodin středoevropského času přihlížet slavnostnímu galavečeru, ve kterém padnou jména těch úplně nejlepších z nich podle mínění hlasujících v anketě o Světového atleta roku 2008. Pozvánku dostaly i dvě slavné Češky. Jednou z nich je bývalá vynikající běžkyně a nyní trenérka Jarmila Kratochvílová, která vyhrála anketu před 25 lety po svém dosud platném rekordu na 800 m, druhou pak oštěpařka Barbora Špotáková, jež letos vyhrála olympijské hry a za svůj světový rekord ze Stuttgartu je mezi trojicí finalistek v kategorii Nejlepší ženský výkon roku.

Soupeřkami jí jsou ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová a její světový rekord z olympijských her a etiopská vytrvalkyně Tiruneš Dibabová, která přepisovala historické tabulky při mítinku Zlaté ligy v Oslo. V mužské obdobě téhož má dvě želízka v ohni jamajský čahoun Usain Bolt, jemuž se do finále dostaly jeho světové rekordy na tratích 100 a 200 m. Konkurencí mu bude zatím poslední počin lamače rekordů Haileho Gebrselassieho z berlínského maratonu.

Bolt je favoritem i hlavní mužské kategorie.  Pro posouzení speciální komise IAAF budou spolu s ním ještě etiopský vytrvalecký fenomén Kenenisa Bekele, který získal ceněný olympijský double vítězstvím na 5000 a 1000 m a je mistrem světa v přespolním běhu, a kubánský překážkář Dayron Robles, jenž má na svém kontě kromě vavřínů z Pekingu i světový rekord z ostravské Zlaté tretry. Podle všeho však zásluhy druhých dvou nebudou na „jamajský blesk“ stačit, neboť Bolt je vedle již zmíněných dvou rekordů (spolu) autorem i nejrychlejší štafety všech dob na 4 x 100 m. A tak je více než pravděpodobné, že se prodlouží éra panování sprinterů, kdy v předcházejících dvou letech byli světovými atlety roku zvoleni Asafa Powell a Tyson Gay.

Ženská kategorie je o poznání nevyzpytatelnější a šance všech tří kandidátek se zdají být téměř vyrovnané. Přesto však mírná favoritka existuje. Nejčastěji se skloňuje jméno Isinbajevové, která už anketě vládla dvakrát, a sice v letech 2004 a 2005. Na rozdíl od svých konkurentek překonala světový rekord na nejsledovanější akci roku, tedy olympiádě, a navrch může přihodit i halové maximum.
Soupeřkami ruské „carevny“ jsou opět Dibabaová a keňská půlkařka Pamela Jelimová.
Dibabaová letos absolutně vládla tratím na 5000 a 10000 m a zcela vymazala i loňskou Atletku roku, krajanku a rivalku Meseret Defarovou. Po svém světovém rekordu získala olympijský double, přičemž desítce vládla v superrychlém čase, který se v historických tabulkách zařadil na druhé místo. Navrch získala titul světové šampionky v krosu.
Jelimová se z poměrně neznámé atletky vyhoupla mezi největší hvězdy, když jako jediná ze všech startujících dokázala vyhrát všech šest mítinků Zlaté ligy a získala milionový jackpot. Navíc několikrát překonala juniorský svěťák na osmistovce a k absolutnímu rekordu Jarmily Kratochvílové jí nakonec chybělo pouhých 73 setin.

Na anketě se podílela dílem veřejnost prostřednictvím internetového hlasování, dílem členové ztv. IAAF Family, jíž tvoří zástupci jednotlivých federací. Z hlasování vzečšla trojice finalistů, z níž posléze speciáloně sestavená komise vybrala vítěze. Atleti roku si z Monte Carla odvezou šek na 100 tisíc dolarů.

Záznam slavnostního Gala, jehož se zúčastní i monacký princ Albert, bude přenášet 17 televizních stanic do 100 zemí světa. Živě jej bude možné sledovat také prostřednictvím internetových stránek Mezinárodní asociace atletických federací www.iaaf.org.

Adam Pražák
Vytisknout

Krátce

01.12.2016 08:58 Mistrovství světa družstev v chůzi bude v roce 2018 hostit čínský Tchaj-cchang.

Archiv zpráv

Kalendář událostí