přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2011, 20:45

Frydrych vyhrál úvodní mítink Diamantové ligy

V Dauhá se dařilo také jeho parťákovi Veselému, který skončil šestý. Mítink důrazně přesypal dosavadní statistiky, nabídl hned jedenáct výkonů roku.

Oštěpař Petr Frydrych nenašel v prvním dílu honby za diamantovým pokladem přemožitele, a získal čtyři body do dlouhodobého seriálu. V katarském Dauhá poslal svěřenec Jana Železného své náčiní jako jediný za 85 metrů – o 32 cm. Svůj nejdelší hod předvedl v druhé sérii, ani jeden ze třech zbylých pokusů se neměřil.

Z vítězství, které nebylo snadné, měl Frydrych radost, ale nepřeceňoval jej. „Měl jsem problémy s tretrou, třikrát jsem spadl. Chtěl jsem zajistit po přešlapu prvním hodem, což se povedlo. Pak jsem chtěl pár metrů přidat a při třetím pokusu se mi noha zvrtla, při čtvrtém podlomila. Hlavně ať vydrží záda, uvidíme zítra. Přesouvám se do Šanghaje, budu muset sehnat ortézu na zpevnění levého kotníku. Cítím, že můžu házet stabilně a dále než dnešní výkon – důležité je získat jistotu a zůstat zdravý. Vítězství se počítá, ale i soupeři budou růst – je 6. května,“ uvedl Frydrych pro stránky topathletics.org.


Frydrych loni v Bruselu - foto: www.graf.cz

Vedlo se také Frydrychovu kolegovi z tréninkové i manažerské skupiny Vítězslavu Veselému, jenž skončil sice šestý, ale za 83.59 a jen tři decimetry od zisku prvního bodu v Diamantové lize. Veselý předvedl ještě dva další pokusy za 81 metrů. Oba čeští vrhači splnili ostrý limit na MS (82 m) a kvalifikovali se tím do Tegu bez nutnosti dalšího potvrzování. „Byla to taková rychlovka, až jsem byl překvapený, že už je konec. Není to jako zahajovat doma, kde si člověk udělá, jak potřebuje. I přesto to byl snad dobrý start sezony. Taky cítím spokojenost s výkonem,“ okomentoval své představení Veselý.

Překvapivé pořadí se zrodilo za Frydrychem, když nejblíže byl českému reprezentantovi s 84.38 metru Jihoafričan Robert Oosthuizen. Další čtyři oštěpaři se pak vešli do pouhých 32 centimetrů, z jednoho bodu se mohl radovat Fin Tero Pitkämäki (83.91). Před loňského suveréna seriálu Nora Thorkildsena (83.63) se dostal i ruský veterán Makarov (83.78).

Podle očekávání přišlo zemětřesení ve světových tabulkách, výkonů roku padlo celkem jedenáct. Z devíti loňských vítězů diamantového závodu uspěli pouze čtyři. Američanka Allyson Felixová loni ovládla před rokem 200 i 400 metrů, v Dauhá si vybrala delší z tratí a k prvenství přidala i nejlepší letošní čas 50.33. O osm setin zpět zůstala botswanská Montshová, bod si připsala s odstupem Jamajčanka Hallová, která už předtím doběhla třetí i na čtvrtce.

Nejkratším hladkým sprintem byla v Kataru dvoustovka. Mezi muži si se soupeři poradil ve výkonu roku Američan Walter Dix, časem 20.06 navíc vyrovnal rekord mítinku. Druhý doběhl nigerijský rodák Ogunode v katarském rekordu 20.30. Také mezi ženami se prosadily „hvězdy a pruhy“ díky Lashaunte Mooreové (22.83).

Krátký překážkový sprint pro sebe získala Američanka Kellie Wellsová, která se nedávno blýskla rychlým větrným časem 12.35. Tentokrát to bylo o 23 setin pomalejší, zato regulérní, takže se tím dostala na čelo světových tabulek. A nechala za sebou jasně i silné krajanky, Carruthersovou (12.64) i Jonesovou (12.67). Čtvrtku s plůtky zvládl v rekordu mítinku 48.11 nejlépe LJ Van Zyl, Jihoafričana budeme moci vidět na Zlaté tretře. Stejně jako Američana Jacksona, obhájci diamantového prvenství však závod tolik nevyšel, skončil sice těsně, ale až třetí za Zylovým krajanem Fredericksem.

Překvapivou vítězkou patnáctistovky se stala Ukrajinka Anna Miščenková, která k tomu přidala i výtečných 4:03 rovných. O dvě vteřiny zpět finišovaly Keňanka Jelagatová a Maročanka Halilová, obě také ještě překonaly dosavadní letošní maximum. Mezi muži se vítězný Nixon Kiplimo Chepseba přiblížil (v závodě nezapočítávaném do seriálu) na 1.84 s hranici tři a půl minuty, zde předešlý výkon sezony předběhlo ještě dalších osm mílařů. Poloviční trať ovládl Asbel Kiprop, držitel diamantové trofeje za 1500 m dosáhl času 1:44.74.

Rychlá hladká trojka přinesla hned čtyři časy pod 7:30, nejdále se v tomto ohledu dostal Etiopan Yenew Alamirew. Díky 7:27.26 za sebou nechal hned pět keňských soupeřů v čele s medailisty z olympiády Edwinem Soiem a Eliudem Kipchogem. Ženy měly na programu stýplařský závod a zcela jej ovládly Keňanky, z nichž měla v samotném závěru nejvíce sil Milcah Chemos Cheiwaová a připsala si tím výkon roku i rekord mítinku 9:16.44. O půlvteřinku druhá skončila Njorogeová, s menším odstupem třetí Rotichová.

Francouzský trojskokan Teddy Tamgho potvrdil svou loňskou vládu v sektoru, když zvítězil ve výkonu sezony 17.49. Těsně za 17metrovou hranici se dostali Bahaman Sands a dosavdni držitel maxima Kubánec Copello. Stejný výsledkový double jako Tamghovi se povedl i německému tyčkaři Malte Mohrovi, jenž skočil 581 centimetrů. Výška 560 byla překvapivě konečnou pro Francouze Lavillenie, loňského vítěze diamantu, který tak skončil až čtvrtý.

Mezi dálkařkami se prosadila Američanka Funmi Jimohová s 688 cm. O jediný dílek zpět zůstala Brazilka Maggiová a také ona přeskočila dosavadní výkon roku nepřítomné Reeseové. Výškaři, kteří dnes chtěli získat body, museli zdolat 231 cm. Ještě o dva centimetry více překonali Jesse Williams a Kyriakos Ioannou, pro Američana proti Kypřanovi hovořil lepší zápis.

Silní muži se představili v koulařském a diskařském sektoru a oba loňští vítězové seriálu, Cantwell i Malachowski skončili v poli poražených pátí. Plný bodový zisk si připsali Dylan Armstrong za výkon 21.38 a Gerd Kanter  díky nejdelšímu hodu sezony 67.49. Kanaďan si vybojoval vítězství až v poslední sérii, když těsně překonal do té doby vedoucí americké duo Hoffa (21.27) – Whiting (21.23). Estonci byl největším soupeřem Litevec Alekna, jehož 65.92 přehodil rovněž až závěrečným čtvrtým pokusem.

Výsledky z Dauhá jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout