Frydrych ozdobil Hvězdné házení osmdesátkou

sobota 16. září 2017
Nově zrekonstruovaný Městský stadion v Domažlicích hostil desátý ročník Hvězdného házení na Chodsku a osmý ročník Memoriálu Jana Mazance. Hlavním tahákem byla oštěpařská soutěž mužů.

Na Chodsko dorazili hned dva hvězdní oštěpaři ze skupiny Jana Železného, kteří se představili na letošním mistrovství světa v Londýně. Úspěšnější byl nakonec bronzový medailista ze světového šampionátu, jenž soutěž ovládl hodem dlouhým 83.69. V závodě celkem třikrát přehodil osmdesátimetrovou hranici. Jeho parťák Jaroslav Jílek předvedl vyrovnanou sérii a výkon 78.16 mu vynesl druhé místo. Třetí příčku obsadil Patrik Žeňúch ze Slovenska za 71.48.

Ve stejné disciplíně žen se stala jednoznačnou vládkyní sektoru další účastnice světového šampionátu v Londýně Nikola Ogrodníková. Ta předvedla nejdelší pokus hned v první sérii, kdy poslala svůj oštěp do vzdálenosti 54.26. Zvítězila by i svým druhým nejdelším pokusem 54.10. Na stříbrný stupínek vystoupala tradiční účastnice Hvězdného házení a kubánská rodačka ve španělských barvách Nora Bicetová, když hodila 52.04. Přes padesát metrů se dostala ještě třetí Britka Laura Whittinghamová (51.60).

Na dráze byla pozornost diváků směřována hlavně na dvoustovku překážek žen, kde se proti sobě podruhé v tomto týdnu utkaly Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová. První polovina trati vyšla lépe Rosolové, která se dostala do vedení, pak ji ovšem jedna překážka nevyšla rytmicky a následně doplatila na kolizi se soupeřkou. Jako první tak cílem proběhla opět Zuzana Hejnová v čase 26.27. Rosolová finišovala za 26.82. Třetí skončila Barbara Píchalová z Plzně (28.94). Mezi muži byl nejrychlejší hlavní favorit Martin Juránek, jenž proběhl tuto distanci za 23.82.

V disku byl nejlepší litevský reprezentant Domantas Poska, jehož nejdelší pokus měřil 55.51 a těsně tak porazil zkušeného Igora Gondora, jenž zaznamenal 55.46. Třetí byl Martin Novák za 53.35. Zazářili také dorostenci, kteří házeli náčiním o váze 1.5 kilogramu. Michal Forejt se dostal poprvé v kariéře přes šedesát metrů poté, co si vylepšil osobní rekord na 60.33. Zahanbit se nenechal ani jeho bratr Jakub, který zapsal 59.02. V ženském závodě dominovala Eliška Staňková za 53.72. Následovaly ji Zuzana Kubicová ze Spartaku Praha 4 (46.72) a Barbora Tichá (45.41).

Memoriálový závod na 400 metrů měl domácího vítěze. Stal se jím domažlický Václav Váchal, který zvládl jeden okruh za 49.71 a v těsném doběhu pokořil vítěze dvoustovky překážek Martina Juránka (49.86). Třetí doběhl Martin Růžička za 50.44. Ženský závod vyzněl nejlépe pro britskou favoritku Margaret Adeoyeovou, která proběhla cílem za 53.64. Druhá byla plzeňská Tereza Petržilková (54.82).

Závod na tisíc metrů byl jasnou záležitostí Jana Friše, který nedal svým soupeřům nejmenší šanci a vyhrál v čase 2:26.69. Na trojce mužů se mělo útočit na rekord mítinku, což se nakonec keňským borcům nepodařilo. Nejrychlejší byl nakonec Nelson Kipkogei Cherutich za 8:22.88. Jeho krajan Joel Mwangi byl druhý v čase 8:24.29.

Koulařská klání ovládli Martin Novák za 18.47 a Lenka Valešová za 13.76.