přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. července 2010, 17:15

Frydrych: I kdybych si měl záda „zlomit“

Zatímco jeho kolegyně z oštěpu Špotáková je známým esem, on může být šéftrenérovým tajným trumfem. O první medaili na vrcholné seniorské akci je však stříbrný z Evropy dvaadvacítek odhodlán tvrdě bojovat.

Petr Frydrych, kouč Jan Železný, potíže se zády a místo konání vrcholné akce Barcelona. Že to nejde všechno dohromady? Ale kdepak... Aktuální česká oštěpařská jednička má nakročeno ve šlépějích svého slavného trenéra. Před 18 lety, když byli Frydrychovi čtyři roky, Železného sužovaly problémy se zády před – nakonec vítěznou – olympiádou v Barceloně. Stejnou překážku nyní překonává jeho svěřenec Frydrych.


Petr Frydrych na tiskové konferenci ČAS - foto: J. Čech

Finalista MS a stříbrný z ME do 22 let již od diamantového mítinku v New Yorku 12. června stojí a šetřil se i vynecháním víkendového mistrovství ČR v Třinci. „Ověřil jsem si, že mi pauza zas tak nevadí, i když to samozřejmě nebylo příjemné,“ říká Frydrych, který už měl ze stejného důvodu nucenou přestávku v přípravě, přesto mu vyšel parádně hned úvodní závod v Olomouci, a pak jeho výkon gradoval až k osobnímu rekordu na Tretře – 88.23. Dokonce si dokázal nalézt na nastalé nepříznivé situaci to pozitivní. „Závodů jsem měl před sebou hodně, takže mi to pomohlo v tom, že jsem odpočatý a mohl jsem trénovat, což je vzhledem k Evropě dobře,“ myslí si Frydrych.

V posledních dvou týdnech, které strávil v Nymburce, se rozhodně neflákal. „Poprvé od dubna jsme se připravovali dvoufázově, teď to bude takový ten „krokodýlí“ trénink, jak o něm mluvila i Zuzka Hejnová. Forma by měla být vyladěná na příští sobotu.“ Frydrychovy ambice jsou vcelku jasné. „Thorkildsen je jasný favorit, ale soupeřem tam bude každý. Já se soustředím na sebe,“ tvrdí s tím, že takovým snem by bylo přehození devadesátky. „Zabil bych jedním hodem hned více much najednou,“ usmívá se.

Kromě dosažení mety špičkových oštěpařů by tím překonal světové maximum do 22 let, které má hodnotu 89.58 metru, ale také vítězný hod svého trenéra Jana Železného z již zmíněných olympijských her 1992 v Barceloně 89.66. Pozdější světový rekordman tím dokázal překonat své zdravotní patálie a získat svůj první ze svých třech olympijských titulů. Frydrych má obdobný, nejtěžší krok teprve před sebou, nechybí mu však potřebné odhodlání. „Thorkildsen umí pravidelně za 90 metrů. Mě sice záda omezují, ale lepší se to. Určitě se budu rvát, i kdybych si je tam měl zlomit,“ uzavřela 22letá oštěpařská naděje. V sektoru jej na mistrovství Evropy uvidíme v pátek poprvé dopoledne a věřme, že i následných sobotních bojích o medaile od 20:05.

Michal Procházka

Vytisknout