přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Frankofonní hry potřetí v Africe

V předvánočním čase se v Niamey, hlavním městě Nigeru, rozběhly v pořadí páté Frankofonní hry.

Od zítřka do pátku 16. prosince budou na hlavním stadionu zápolit atleti, nabitý program zahrnuje pětadvacet disciplín. Už v neděli se rozhodne o nových šampionech v kouli, kladivu a běhu na 10 000 metrů mužů. Na pořadu je také první část sedmiboje a první dvě fáze stovky mužů i žen.

Právě sprinty patří mezi napjatě očekávané disciplíny, jejich kvalitu tradičně zaručují závodníci z Francie a afrických zemí. Rekordy Her na 100 metrů drží obhájce titulu Jean Olivier Zirignon z Pobřeží Slonoviny (10.07) a francouzská sprinterka Laurence Bilyová, která získala zlato v prvním ročníku v roce 1989 časem 11.14.

Na středních a dlouhých tratích kralovali nejčastěji maročtí běžci, prvenství na překážkách obhajuje například Dudley Dorival z Haiti (110 m př.), který před čtyřmi lety v Ottawě zvítězil krátce po svém životním úspěchu, totiž bronzové medaili z mistrovství světa. Na stometrové trati s překážkami vyhrála čtvrtý ročník Frankofonních her Kanaďanka Perdita Felicienová, pozdější světová šampionka.

Frankofonních her se účastní sportovci z francouzsky hovořících zemí, aktuálně je to okolo padesáti států a dalších deset spřízněných krajin. Do atletické části Her v Niamey zasáhne více než 500 sportovců ze 37 zemí. Závěrečný ceremoniál proběhne v sobotu 17. prosince, den po skončení atletického bloku.        

První ročník Her se uskutečnil v roce 1989 v marocké Casablance, o pět let později se soutěže konaly v Paříži. Od roku 1997, kdy všesportovní svátek uspořádala metropole Madagaskaru Antananarivo, je již dodržován čtyřletý cyklus. Letos se tedy potřetí v historii ujímá Frankofonních her pořadatel z černého kontinentu, když Niamey převzalo štafetu od kanadské Ottawy.

Tomáš Klement

Vytisknout