Frankfurt o víkendu dle očekávání nejrychlejší

pondělí 28. října 2013
Přes ne zrovna příznivé počasí v Německu zaběhli keňští vítězové zdejšího maratonu Kipruto a Kilelová kvalitní časy. O dobré výsledky se tu pokoušeli také čeští běžci, dařilo se zejména Homoláčovi a Macháčkové.

Vítr odvál a déšť smyl ambice 32. ročníku Frankfurtského maratonu na superčasy. O to více vyniknou výkony těch nejlepších.

Král mužské části Keňan Vincent Kipruto zvládl souboj s krajanem-debutantem Markem Kiptooem, byť o pouhou vteřinu. Časomíra vítězi ukázala 2:06:15, když borci zvládly trať takřka rovnoměrně (půlmaraton 63:06). Třetí Elijah Kemboi se mohl radovat z osobního rekordu 2:07:34, keňský triumf podtrhli Jacob Chesari (OR 2:07:46) a Albert Matebor (2:08:17). Až jako šestý dokončil nejlepší z Etiopanů Feyisa Bekele o další minutu zpět (2:09:17).

Triumf Caroline Kilelové, která už ve Frankfurtu zvítězila před třemi lety, byl o poznání jednoznačnější. A Keňanka rovněž dosáhla kvalitní času – ostatně 2:22:34 je jejím osobním rekordem – a podobně jako mužské elitní duo zvládla trať obdivuhodně rovnoměrně (1/2M za 1:11:10). Druhou příčku rovněž pro Keňu vydřela Flomena Chepchirchirová v osobáku 2:23 rovných, o vteřinu před Etiopankou Birhane Dibabaovou. Čtvrtou pozici obsadila její krajanka Mamitu Daskaová (2:23:23), pátá už zase patřila Keni a jmenovitě Eunice Kirwaové, stále ještě ve výtečném čase pod 2:24 (2:23:45).

Mezi 15000 běžci na startu usilovala o kvalitní časy také česká elita, početně více zastoupená v mužské části. Nejlepšího výsledku dosáhl na 27. místě Jiří Homoláč, který si vylepšil osobní rekord při svém třetím maratonu pod hranici dvou hodin dvaceti minut na 2:19:37. Vít Pavlišta za svým osobákem zaostal o více než minutu (2:21:56), v pořadí za Homoláčem pak o šest příček. Vůbec se nedařilo londýnskému olympionikovi Janu Kreisingerovi (2:33:00). Nejlepší českou maratonkyní byla na 22. místě Šárka Macháčková v osobáku 2:45:59 (od proběhnutí startovní bránou 2:45:36).