přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. září 2003, 16:01

Formanová už může dlouho sedět a plánuje návrat mezi špičku

Půlkařce Ludmile Formanové po operaci vyhřezlé ploténky už nedělá problémy dlouho sedět.

Dnes to jsou na den přesně dva měsíce, co se někdejší mistryně světa v hale i pod otevřeným nebem podrobila zákroku, který jí ulevil od bolesti v oblasti sedacího nervu a znemožnil systematický trénink na MS v Paříži. Měsíc ještě bude devětadvacetiletá atletka odpočívat, než opět vyběhne na dráhu, či do lesa v Čáslavi a zahájí přípravu na olympijské hry v Aténách. Už se na to moc těší.

Ani lékaři nezaručovali úspěch, tudíž největší problémy Formanové dělalo k operaci se odhodlat. Jestli se však chtěla k vrcholové atletice vrátit, musela ji podstoupit. "Dnes toho nelituji, v běžném životě mi to moc pomohlo," řekla ČTK. Už může bez potíží jezdit autem, při obědě nemusí stát. "Připadala jsem si při jídle jako v bufetu na stojáka," vrátila se s úsměvem k problémům, jež začaly již v průběhu zimní sezony. "Ono se nezdá, kolik toho člověk v životě nasedí. Teď už je to mnohem
veselejší,"
radovala se.

Po zákroku tři týdny ležela, pak měsíc strávila rehabilitací na Malvazinkách. Už byla i týden v Krkonoších, kde se snažila chodit a nabírat zpět ztracenou kondici. Rehabilitaci už žádnou nemá. "Jen dělám doma a občas v posilovně zpevňovací cviky, které mi doporučili lékaři," přiblížila. Na kontrole byla šest týdnů od zákroku. "Říkali, že je to dobré," ulevila si. Pomalu klusat bude za měsíc. "Nejdřív mi chybělo jen tak se jít proběhnou, ale teď mi chybí už i vrcholový trénink," přiznala.

Formanová má se zdravím potíže s výjimkou několika měsíců v loňském roce už od OH v Sydney, kde musela vinou bolesti v lýtku odstoupit. Podrobila se operaci kotníku, následovaly však svalové problémy. Formanová se dokázala vrátit a na loňském ME doběhla čtvrtá. Pak se ale začala ozývat okostice a i tuto potíž vyřešil až chirurgický zákrok. A vyhřeznutá ploténka ji přinutila vynechat letošní zimní i letní sezonu. "Chtěla bych se zase vrátit jako loni na ME v Mnichově," prohlásila rozhodně.

Svěřenkyni Jarmily Kratochvílové bude stačit, když se dostane zpět do světové špičky a dobře si zazávodí. Nemusí za rok v Aténách hned vyhrát. "Bude mi stačit finále," plánuje. "Trochu se bojím, že to začne bolet, až začnu pořádně trénovat," přiznala Formanová. Přípravu zahájí opět v Krkonoších, pak se v prosinci vydá na běžky a v zimě do tepla. "Ale ještě nevím kam. S halou jsem vůbec nepočítala, to je moc brzo," řekla.

Pořekadlo 'Všechno zlé je k něčemu dobré' platilo i v případě Formanové. Vybrala si do nového domu v Čáslavi nábytek a stačila poklidit. "Kolaudace by měla být už v říjnu, moc se těším na stěhování," usmála se po dvou letech stavění rodinného domu, který bude sdílet s přítelem Petrem. Stihla i komentovat MS a závod Zlaté ligy pro televizi. "Byla to nová zkušenost a také mě to bavilo. Uměla bych si představit, že bych to po kariéře mohla dělat. Ale měla jsem strašnou trému," přiznala. Na šampionátu v Paříži visela medaile v běhu na 800 m nízko a mistryni světa ze Sevilly 1999 to hodně mrzelo. "Celý rok se běhalo na finiš, což by mi vyhovovalo. Já vždycky závodila, když měli všichni největší formu. A když nemůžu, tak je to celkem vypráskaný... Je to škoda," litovala studentka FTVS, které zbývá ještě rok školy. Kdyby se dokázala vrátit na olympiádě mezi špičku, mohla by pak ještě rok závodit. "To je možné. Ale když to nepůjde, budu dělat něco jiného," dodala.
                                                                                                  ČTK