přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. listopadu 2003, 15:12

Formanová olympiádě obětuje halovou sezonu

Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová se po sáhodlouhých zdravotních peripetiích konečně dostala k uspokojivému tréninku.

Svůj poslední závod absolvovala svěřenkyně Jarmily Kratochvílové v září roku 2002. „Už se těším, až si pořádně zaběhám,“ uvedla. Poprvé se po operaci vyhřezlé plotýnky vydala na běžeckou trať prvního října. „Klusala jsem kilometrové úseky, teď už postupně zvyšuji dávky. Trénuju však rozumně, nechci nic uspěchat. Důležité je, aby mi vydrželo zdraví,“ sdělila jasné priority atletka, která dva dny po Silvestru oslaví své třicáté narozeniny. Do plnohodnotného tréninku se Formanová pustí někdy na přelomu ledna a února.

Okolo 10. ledna Formanová odlétá do Jihoafrické republiky, kde stráví pět týdnů soustředění. „Je to poměrně dlouhá doba, ale mám tam rezervu. Pokud mi to v Africe nebude ideálně vyhovovat, pobyt si můžu zkrátit,“ řekla. Halovou sezonu mistryně světa určitě vynechá, v rámci dokonalé přípravy na olympijské hry si nechá ujít halové MS v Budapešti. „Od mé operace je ještě krátká doba na to, abych se plně připravila na halu,“ odmítá Formanová jakkoli riskovat ve své přípravě. V zimní sezoně však plánuje startovat na 2 nebo 3 závodech. „Tenhle počet by byl optimální. Dva až tři kontrolní závody by mi měly stačit.“ Olympijské hry jsou pro Ludmilu Formanovou velikou výzvou, medaile z vrcholného sportovního svátku jí dosud chybí. V Atlantě 1996 skončila v semifinále a na nešťastných OH 2000 v Sydney pro nesnesitelné bolesti v kotníku musela odstoupit z rozběhu. Celý letošní rok tedy Formanová strávila léčbou svých zranění, bez jediného závodu. „Věřím, že příští rok budu mít možnost z hlediska výsledků vůbec hodnotit, a doufám, že i kladně,“ prohlásila světová šampionka.

Tomáš Klement

Vytisknout