přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. března 2004, 14:37

Formanová je zdravá a jede do Afriky získat rychlost

Nejdůležitější část přípravy před olympijskou sezonou, v níž by se chtěla vrátit mezi světovou elitu, čeká českou půlkařku Ludmilu Formanovou.


Foto: F. Macák
Tři týdny, až do začátku dubna, stráví bývalá mistryně světa v hale i pod otevřeným nebem v teplém africkém prostředí, kde se chystá zlepšit své rychlostní schopnosti. Právě rychlejší běhání teprve definitivně ukáže, jak na tom jsou její operovaná záda. "Zatím drží, vůbec nebolí, trénuji bez potíží," měla v rozhovoru pro ČTK pozitivní zprávu čáslavská běžkyně, která podstoupila loni v červenci operaci vyhřezlé ploténky. Se zraněními laboruje s krátkou výjimkou v roce 2002, kdy skončila čtvrtá na ME v Mnichově, již od olympijských her v Sydney. Tam Formanová vzdala kvůli zranění, postupně ji trápily kotník, svaly i okostice. Po Mnichově se ozvala záda.


Ve stabilních podmínkách v Potschefstroomu už byla měsíc na začátku roku. Po návratu byla týden doma a pak devět dní trávila na horách na Mísečkách. Běhala na lyžích, sjezdovkám se kvůli možnosti zranění raději vyhnula. "Lákalo mě to, ale nechtěla jsem riskovat," vysvětlila. "Byla to příjemná změna, najezdila jsem celkem hodně," povídala třicetiletá atletka, která kvůli potížím se zády nezávodila celou loňskou sezonu.

Plán bude v Africe plnit bez trenérky, světové rekordmanky Jarmily Kratochvílové. "Napsala mi trénink. Já už jsem natolik zkušená, abych to zvládla," věřila. Pomůže jí masér Tomáš Dřímal, bývalý sprinter, který je v Africe s Janem Železným. "Ale minule, když se mnou běhal, tak si natáhl lýtko. Snad na mě nezanevřel," smála se Formanová.

V Africe trénuje vedle oštěpaře Železného také diskař Libor Malina, se skupinou trenéra Luďka Svobody tam je také vícebojař Tomáš Dvořák. "Když jsme byli v Africe v roce 2001, tak se mnou Tomáš Dvořák taky běhal. Třeba se zase dohodneme," nedělala si Formanová hlavu z toho, že by měla trénovat sama. Má spíš obavu, aby podvědomě neulevovala zádům. "Až budu běhat rychle, abych neměla blok v hlavě. Snad to zvládnu," věřila.

Poprvé Formanová vyběhne do závodu na konci května při extralize či Poháru mistrů evropských zemí, ale jejím prvním velkým startem má být, pokud všechno půjde podle plánu, červnová Zlatá tretra v Ostravě. Tam se potká s čerstvou šestinásobnou halovou mistryní světa Marií Mutolaovou. "Když jsem viděla ten závod v Budapešti, chtělo se mi moc závodit. Ale už teď vidím, jak budu nervózní, až to přijde," usmála se. "Ale moc se těším,"
dodala.
                                                                                                   ČTK