přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Fišer: očekávání byla podstatně vyšší

Hodnocení vystoupení českého národního týmu na právě skončeném světovém šampionátu v Berlíně očima šéftrenéra Václava Fišera.

Česká výprava získala díky oštěpařce Barboře Špotákové, výškaři Jaroslavu Bábovi a překážkáři Petrovi Svobodovi  na světovém šampionátu 14 bodů za umístění v elitní osmičce. Tento výsledek patří v historii samostatné republiky mezi ty slabší, skrovnější počet bodů přivezli atleti pouze z MS ve Stuttgartu 1993 a v Göteborgu 1995. Obdobně vychází hodnocení hlediskem získaných medailí. Jedno stříbro je zopakováním šest let starého výsledku na MS v Paříži.V bodovém i medailovém hodnocení obsadila česká reprezentace v Berlíně dělené 24. místo na světě. 

„Proč se nám nedařilo, to v tomto okamžiku netuším. Svou roli sehrálo asi i to, že Berlín byl za rohem, závodníkům sem přijela spousta známých a příbuzných a jejich koncentrace tak byla nižší,“ zamýšlel se atletický šéftrenér Václav Fišer, podle něhož Čechům nevyšla hlavně finální fáze přípravy. „Ukázalo se, že snad s výjimkou tyčky žen byla nominační kritéria nastavena správně, a kdo se dokázal přiblížit svým letošním maximům, postupoval. Bohužel se to příliš mnoha závodníkům nepodařilo,“ dodal Fišer.

Z jednotlivců pak vyzdvihl především bodující finalisty, v první řadě pochopitelně jedinou českou medailistku. „Ke Špotákové můžu říct jen to, že se tady nepotkala s tou nejlepší formou, takže klobouk dolů před tím, co i přesto dokázala. Podle vývoje to mohlo dopadnout daleko hůř. Petr Svoboda výborně kontroloval semifinále, ve finále chtěl moc a shodil asi šest překážek. Ale udělal si letošní výkon a byl druhý v Evropě  U Jardy Báby nechybělo moc, aby měl medaili. Stačilo trochu štěstí. Jenže přesně takové věci se nám tady nedařily,“ vypočetl Fišer.

Další výrazné výsledky přidaly překážkářky Zuzana Hejnová s Lucií Škrobákovou, půlkařka Lenka Masná a vícebojař Roman Šebrle.  Příklad Petra Frydrycha, který se také dokázal probojovat do finále a obsadil v něm desátou příčku, je pak podle Fišera naopak příslibem do budoucna, zejména k londýnským olympijským hrám v roce 2012. „Byl tady ve svém ročníku nejlepší. Podobně sázím i na další, kterým to zrovna tady třeba tolik nevyšlo. Romana Šebrleho z toho nevyjímaje,“  uzavřel šéftrenér.   

Adam Pražák

Vytisknout