přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. srpna 2004, 10:54

Finálové ambice Paterovy družiny v Aténách

Úspěšný trenér tyčkařů Boleslav Patera veze do Atén čtyři své „ovečky“, v závěru nominačního období splnili limit pro Atény Pavla Hamáčková a Štěpán Janáček.Foto: F. Macák
Pátý muž mistrovství Evropy 2002  vybojoval letenku na olympiádu 8. srpna, den před uzávěrkou atletické nominace, když třetím pokusem zdolal laťku ve výšce 5.55 a měkčím z limitů potvrdil loňský A-limit z Bratislavy. „Považuji za malý zázrak, že celý cyklus vyšel úplně přesně, vždyť běhám teprve dva a půl měsíce,“ divil se Janáček svému parádnímu návratu po dlouhodobém zranění. „Teď jsou moje zdravotní omezení minimální, mám před sebou šanci bojovat o finále, to je taky můj cíl. Bylo by super dostat se mezi nejlepších dvanáct,“ zasnil se Janáček.  

Česká rekordmanka (4.60 m) Pavla Hamáčková se dokázala poprat s dlouhodobým zraněním kotníku, které jí už na pařížském MS v roce 2003 nedovolilo nastoupit do závodu.


Uplynulou halovou sezonu Hamáčková musela vynechat a od srpna loňského roku absolvovala pouhé dva starty. V červnu se představila na Pražské tyčce na Václavském náměstí, kde překonání 4.10 m v exhibičním závodě dalo naději. V sobotu 18. července pak svěřenkyně trenéra Patery dokázala překonat kýžených 4.25, čímž potvrdila limit pro OH v Aténách.

K vystoupení v olympijské soutěži uvedla: „To, že jedu do Atén, je dobrým příslibem do budoucna. Už teď se nemůžu zklamat, protože účast na olympiádě jsem dávno obrečela. Může to pro mě být jedině milé překvapení. Postup do finále by pro mě byl obrovským zadostiučiněním.“ Noha však neustále bolí, naneštěstí především v tretrách. „Pochopitelně zkusím tretry obout. Hlavně teď, krátce před startem v Aténách, je třeba přistupovat k té noze rozvážně. Prostě musím to zranění respektovat,“ uznala někdejší halová mistryně světa a Evropy.

Třikrát v sezoně dokázala překonat osobní rekord další tyčkařka Kateřina Baďurová. Při posledním extraligovém kole na pražské Julisce posunula své maximum už na 4.52 m. O centimetr méně zdolala před sedmi týdny na mistrovství republiky v Plzni. Výkonem z Julisky se jednadvacetiletá reprezentantka zařadila na 17. pozici letošních světových tabulek, několik soupeřek před ní ještě pro olympijský závod ubude, protože lepší výkon než Baďurová má sedm Američanek a čtyři Rusky. „Bohužel už teď o olympiádě moc přemýšlím,“ zalitovala, „nejsem zatím zvyklá na velké závody.“ V seniorských soutěžích se Baďurová objevila na evropském šampionátu 2002 v Mnichově, v tomtéž roce na halovém ME a letos se představila v budapešťské hale na mistrovství světa. „Když budu v Aténách v psychické pohodě, tak bych se z kvalifikace měla dostat,“ uvažuje o olympijské soutěži, „počítám, že limit bude 445 centimetrů, a to je v mých silách. Hlavní bude zbytečně se nesplašit.“    

Momentálně se Baďurová připravuje s celou tréninkovou skupinou na posledním předolympijském soustředění v Nymburce. „Trávím ho hlavně odpočinkem a dolaďováním formy. Jeden den se taky půjdeme pověsit na skály, to mě baví. Sláva Patera mě to naučil, Tomáš je do toho taky blázen, tak mi vlastně ani nic jiného nezbývá,“ připomněla velikou zálibu trenéra Patery a svého přítele Tomáše Janků.

Letos v Aténách zažije stříbrný medailista z HMS v Budapešti a český rekordman Adam Ptáček svou olympijskou premiéru. „Hlavně nesmím podcenit kvalifikaci,“ uvědomuje si prioritu na vrcholné soutěži třiadvacetiletý tyčkař, „loni na mistrovství světa jsem se snažil v kvalifikaci ušetřit síly, a nevyplatilo se to, přitom jsem ani moc nervózní nebyl. V Aténách budu „kvaldu“ každopádně skákat naplno, hlavní je postoupit do finále,“ ujistil.

Dva týdny před svým startem na OH se český rekordman cítí ve výborné pohodě, forma podle něho roste. „Zrychlil jsem rozběh, takže zvládnu skoky i s tvrdšími tyčemi, můžu tak skákat vysoko. V poslední době se mi žádný skok nepodařil úplně ideálně, ale už stabilně skáču s vysokými základy, s tím jsem naprosto spokojen,“ uvedl. „Na olympiádě to bude určitě vyrovnané, nedá se tipovat, na jaké výšce bude medaile, ani favorité. Medaile by mě uspokojila, ale určitě by bylo pěkné už jen postoupit do finále,“ prozradil svěřenec Boleslava Patery. 

Soutěže tyčkařů na OH 2004 v Aténách:
MUŽI
Středa 25. 8. (19:15) – kvalifikace
Pátek 27. 8. (20:00) – finále
ŽENY
Sobota 21. 8. (19:00) – kvalifikace
Úterý 24. 8. (20:55) – finále

Podrobnosti k OH 2004 v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout