Finální taháky Tretry: Jelena, Kenenisa a Sally

Finální taháky Tretry: Jelena, Kenenisa a Sally
Aktuality
středa 19. června 2013
Isinbajevová, Bekele starší a Pearsonová, to je trojhvězdí, které dnes představili pořadatelé Zlaté tretry, do které zbývá už jen týden. V Ostravě to v devatenácti disciplínách (tyč žen přibyla na poslední chvíli) vypadá na nejsilnější ročník z dosavadních jedenapadesáti, a to i díky skvělé formě domácích star.

52. Zlatá tretra zkrátka není jen legenda Bolt, který se na vítkovickém stadionu představí již pošesté v řadě. Do Ostravy má namířeno celá řada šampionů, kteří jsou nadto výtečně připravení, což dokladuje počet lídrů světových tabulek v 19 disciplínách: třináct (přehled viz na konci článku). Největší obavy tak mají pořadatelé paradoxně z nadcházejícího víkendu, při němž budou až na výjimky všechny hvězdy v akci. „Probíhají šampionát Jamajky, USA, Baham a Keni a pochopitelně také evropský šampionát,“ upozornil sportovní manažer mítinku Alfonz Juck.Kdyby se nějaká z hvězd byť jen lehce zranila, těžko by pak na Tretře závodila. 

Chcete-li vidět světovou atletiku v Ostravě, je nejvyšší čas. „Máme již nyní prakticky vyprodáno,“ těšilo Miroslava Černoška, majitele pořádající agentury TK Plus. V řeči čísel to znamená, že dnes dopoledne zbývalo z 15tisícové kapacity zrekonstruovaného stadionu ve Vítkovicích posledních 777 vstupenek. A to právě na onu nově postavenou tribunu naproti té hlavní, která bývá vyprodána vždy jako první. Nejinak tomu bylo i letos, zmizely však už i lístky do zatáček na provizorní hlediště, které bude „napevno“ dostaveno příští rok. (Informace k předprodeji vstupenek jsou zde.)

Plný stadion diváků a na ploše světové hvězdy pochopitelně netěší jen pořadatele. „V Ostravě se podařilo vytvořit fenomén, který se dotahuje mítinkům jako Řím nebo Paříž,“ nechal se slyšet předseda Českého atletického svazu Libor Varhaník. A nejsou to jen naplněné tribuny, co podle šéfa národní federace ukazuje na špičkovou úroveň mítinku. „Naši atleti bedlivě sledují, zda se jejich disciplína dostane do programu a s velkou chutí tu pak závodí,“ potvrzuje Varhaník.

„Nejsme jako Řím jen z důvodu počasí,“ pochválil pak svůj realizační tým ředitel mítinku Jan Železný a zároveň tím vyslal své přání ke svatému Petrovi. V posledních letech totiž počasí skvělé atletice v Ostravě zrovna naproti nechodilo. „No byl to dobrý tah přesunout Tretru o měsíc,“ kvitovala jedna z domácích hvězd, oštěpař Vítězslav Veselý, s odkazem na deštivý a chladný konec května (loni se tretra konala 25. 5.).

Svěřence Jana Železného by případný nečas mrzel i z toho důvodu, že doslova domácí podmínky by přišly tak trochu vniveč. „Vycházejí nám tu vstříc, sektor vždy připraví z obou stran a až podle větru v den mítinku se rozhodnou pro jednu ze stran,“ říká Veselý. Vše ostatní už je na oštěpařích a jejich aktuálně nejlepší český reprezentant pochopitelně doufá, že se odvděčí co nejlepším výkonem. „Po hranici 90 metrů pokoukávám už delší dobu, proč by se to nemohlo podařit právě na Tretře,“ uvažoval nahlas borec s osobním rekordem 88.34 metru. „Je to ovšem sport, nic není jisté. Ale také nic není nemožné,“ dodal hned Veselý, který věří, že je připraven dobře. „Práce v Africe je na výkonech vidět. Mám stabilní základ kolem 85 metrů, teď jen čekám, až se to „provalí“ a oštěp poletí dál,“ uzavřel 30letý oštěpař.

Kromě prezentace jedné z domácích hvězd vyrukovali dnes pořadatelé i s finální trojicí nových zahraničních. Jde vskutku o „těžké váhy“:

Tyčkařka Jelena Isinbajevová již není takovou suverénkou, jakou bývala. Přesto ruská šampionka stále patří do absolutní špičky, drží světový rekord pod otevřeným nebem a doma má dva olympijské tituly. Získat ji na mítink navíc není snadné, se starty šetří. „Jsem šťastná, že se můžu vrátit do soutěžního kolotoče v Evropě. Doufám, že bude dobré počasí, které mi umožní co nejlepší výkon,“ uvedla šampionka, která se do Ostravy vrací po šesti letech a v jejích silách jistě je rekord mítinku 483 cm Američanky Dragilové. Přidání tyčky jako bonusové disciplíny se jeví jako prozíravý tah i proto, že Isinbajevová se na ploše utká s ženou, která má řečí tabulek nejlepší aktuální formu: Kubánka Yarisley Silvaová. Nemluvě o skvělé příležitosti pro českou jedničku Jiřinu Svobodovou.

Vytrvalec Kenenisa Bekele je některými považován za nejlepšího běžce všech dob. Ať už s tím souhlasíme či nikoli, jde o světového rekordmana na pět i deset kilometrů. Přijede do Ostravy na kratší z tratí a jeho motivace k nejlepšímu času bude mimořádná: Jelikož Etiopané nemají zvláštní kvalifikaci pro Moskvu, volí federace podle dosažných výkonů. A připomeňme, že při poslední návštěvě v roce 2004 tu na desítce zaběhl světový rekord 26:20.31, který i po devíti letech platí jako druhý čas všech dob. „Na Ostravu mám výborné vzpomínky. Forma roste, chci u vás zaběhnout co nejrychlejší čas,“ vzkázal starší z bratrů Bekeleových, kterému nedávno bylo 31 let.

Překážkářka Sally Pearsonová je neméně skvělým úlovkem, u kterého si pořadatelé přejí jediné: prolomit smůlu v překonání letitého rekordu mítinku. Čas Polky Rabsztynové 12.65 platí již od roku 1980 a přestože se jej podařilo vyrovnat před deseti lety (Foster-Hyltonová) a také vloni (Porterová), zlomení se zdá tak trochu zakleté. Kdo jiný by se o to měl pokusit než australská hvězda, která aktuálně drží světový a olympijský titul i nejrychlejší časy z posledních let. I když půjde kvůli zraněním v přípravě o první závod, nemusí to vůbec vadit. Loni začala (v březnu) časem 12.49 a všechny evropské starty zvládla pod 12.60. Kromě toho dostane vzhledem k letošnímu debutu hned dvě šance, pořadatelé ji přemluvili i k rozběhu. „Co jsem začala jezdit na mítinky v Evropě, spousta atletů mi říkala o Ostravě. Dayron Robles navíc u vás zaběhl světový rekord, tak jsem si řekla, že stadion jednou musím vyzkoušet,“ vzkázala odpočatá a připravená Pearsonová, která bude pochopitelně skvělou motivací pro Lucii Škrobákovou, třeba i k vylepšení vlastního českého rekordu.

Přehled aktuálních lídrů světových tabulek 2013

Usain Bolt 200 m (poběží 4x100 m), Kirani James 400 m, Mohamed Aman 800 m, Conseslus Kipruto 3000 m SC, Kenenisa Bekele 10000 m (poběží 5000 m), Mutaz Barshim výška, Renaud Lavillenie tyč, Piotr Malachowski disk, Krisztián Pars kladivo, Tiruneš Dibabaová 5000 m (poběží 10000 m), Yarisley Silvaová tyč, Valerie Adamsová koule, Betty Heidlerová kladivo.

Disciplíny (19)

Muži: 100 m, 400 m, 800 m, 5000 m, 3000 m př., výška, tyč, disk, kladivo, oštěp, 4x100 m
Ženy: 1500 m, 10 000 m, 3000 m př., 100 m př., 400 m př., tyč, koule, kladivo. 

Stránky mítinku

Michal Procházka