přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Finalisté CORNY poháru se chystají na Moravu

Republikové finále Corny Středoškolského atletického poháru v Břeclavi se blíží. V pátek 12. října v něm uvidíme i mistryni světa oštěpařku Barboru Špotákovou.

Krajská kola, která probíhala od 25. září do 4. října ve všech čtrnácti krajích ČR, rozhodla o 16 finalistech v obou kategoriích – družstev dívek i chlapců.

Pod „dohledem“ mistryně světa z Ósaky Barbory Špotákové si to atleti z různých typů středních škol rozdají o středoškolský republikový titul. Aktuálně nejlepší oštěpařka světa bude na břeclavském stadionu již podruhé jako patronka Corny Poháru. K dispozici bude zájemcům o podpis, ale i novinářům. Předvede také charitativní hod ve prospěch místního Denního centra Utilis. Závody začínají v 10 hodin, Bára Špotáková dorazí kolem poledne, její hod přijde na řadu ve 13.15. Po skončení závodů kolem druhé hodiny odpolední bude mít v 16 hodin Bára v kině Koruna příjemnou povinnost dekorovat nové držitele poháru.

Do Břeclavi se kvalifikovali všichni vítězové krajských kol plus další dvě družstva s nejvyšším bodovým ziskem. Celkem tři školy mají zastoupení v obou kategoriích, gymnázia z Opavy, Jihlavy a domácí Břeclavi.
Podle bodového zisku v krajském kole by mezi dívkami mělo být největším adeptem na zisk poháru právě družstvo domácího Gymnázia Břeclav. Ve finále Jihomoravského kraje získaly 8611 bodů, o tři sta více než jejich nejbližší soupeř ze Slezského gymnázia Opava (Moravskoslezský kraj). Atletky ze Slezska však obhajují loňský titul. O medailové umístění se určitě poperou i gymnazistky ze Šumperka z Olomouckého kraje. Sílu této oblasti a vůbec moravských škol potvrzuje i celkově čtvrté přerovské Gymnázium Jana Blahoslava; nejlepší tým z druhých míst zaostal za třetím Šumperkem jen o 74 bodů. Pouhé čtyři body od Přerova dělí G Postupická z Prahy 4 jiného adepta na nejvyšší příčky. S minimálním odstupem dalších čtyř bodů za vítězným týmem z hlavního města postupuje do Břeclavi G a SOŠ Nový Jičín. Neúspěšné družstvo z krajského finále má totiž druhý nejvyšší bodový zisk mezi poraženými a je na 6. místě celkově! Novojičínským pomohlo výrazné zlepšení oproti loňskému roku (o 839 bodů). Další školy již získaly méně než 8000 bodů (viz tabulku níže). Do jedenáctky se vešly ještě dva týmy ze silného Olomouckého kraje, ovšem již bez nároku startu ve finále, přitom „na Břeclav“ stačilo vítězkám v Plzeňském kraji i třicáté místo.

Chlapecká kategorie je mnohem vyrovnanější, tam se mezi finalisty vklínili jen čtyři týmy, a tak byl poslední postupující z Karlovarského kraje celkově dvacátý. Dominance moravských týmů je ještě výraznější než u dívek. Čtveřici hlavních uchazečů o pohár zde „nenarušuje“ žádné družstvo z druhých míst, ovšem páté a šesté místo patří právě těmto týmům. Jednak břeclavským gymnazistům, kteří jistě využijí domácího prostředí, a také Střední škole technické Opava. Ani obrovské zlepšení oproti loňsku – o 1696 bodů – a celkové sedmé pořadí za výkon přes 9000 bodů nestačilo Gymnáziu Hejčín z Olomouce na finále. Ale zpět k první čtyřce. Krajským kolům dominovalo Moravské reálné gymnázium Olomouc s 9783 body. O více jak sto bodů za nimi zaostali – podobně jako mezi dívkami – obhájci titulu ze Střední školy polytechnické, Jílová Brno. O další stovku bodů zpět se pak těsně seřadili atleti Gymnázia Jihlava a Slezského gymnázia Opava, oba týmy mají šanci do boje mezi Olomoucí a Brnem zasáhnout. Nejlepší škola z Čech jsou až 8. (redukovaně 7.) SPŠ SE Liberec, kteří však získali téměř o tisíc bodů méně jak vítězní olomoučtí.


Kompletní tabulky postupujích naleznete ke stažení zde.

Michal Procházka

Vytisknout