přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. května 2005, 14:51

Finalista olympiády v Sydney o limitu na mistrovství světa nepřemýšlí

Český rekordman v kladivu Vladimír Maška se v současné době připravuje na sezonu, ve které si chce především udržet zdraví.

Osmého muže olympijských her 2000 v Sydney v posledních letech provázela řada zranění, v přechozích osmi sezonách přesto vynechal pouze jedinou vrcholnou soutěž. Před dvěma lety splnil limit na mistrovství světa v Paříži, ale jeho start na poslední chvíli zmařilo zranění kotníku. "Teď mě pořád něco pobolívá, už jsem starší pán," usmál se dvaatřicetiletý kladivář, který nadcházející sezonu bere s nadhledem: "Chtěl bych potrápit ty mladý kluky, to je můj cíl. A hlavně zůstat zdravej."

Po ukončení aktivní činnosti dlouholetého rivala Pavla Sedláčka má Maška největšího soupeře mezi domácími kladiváři v Lukáši Melichovi. Čtyřiadvacetiletý závodník pražské Dukly se v roce 2003 výkonem 76.38 zařadil na čtvrté místo české historie, loni dosáhl B-limitu na OH v Aténách hodem dlouhým 76.22. "Lukáš je mladej a hladovej po dobrých výkonech. Myslím, že půjde ještě nahoru," zhodnotil Maška.

Oba borci se v této sezoně budou potkávat na extraligových závodech, jablonecký Maška se v nejvyšší soutěži představí v dresu Olympu Praha na hostování. "Jinak plán závodů promyšlený ještě nemám. První start bude asi ta extraliga," odhadl termín svého premiérového vystoupení v prvním kole nejvyšší soutěže, které se uskuteční na kladenském Sletišti v sobotu 21. května.

Vrchol sezony 2005 představuje srpnové mistrovství světa v Helsinkách. Limit IAAF pro účast na šampionátu má hodnotu 78.65 m. "To je pro mě těžké říct, dlouho jsem takový výkon nehodil," uznal Maška, "buď to hodím, nebo nehodím, takový je život." Rodák z Děčína však umí daleko za helsinský limit, před šesti lety vytvořil národní rekord výkonem 81.28 metru.      
                

Tomáš Klement

Vytisknout