přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. srpna 2004, 21:15

Finále čtvrtky překážek bez Mužíka s Tesaříkem

Konec nadějím. Ani druhý nejlepší čas sezóny nestačil českému reprezentantovi na 400 m překážek, Jiřímu Mužíkovi, k vysněnému postupu do finále. Tak jako před čtyřmi lety v Sydney, i v Aténách končí jeho olympijská cesta v semifinále.

Mužík se pokoušel běžet takticky. Začal zvolna, očekávané zrychlení v druhé půli trati ovšem nebylo dostatečné. V semifinálovém běhu doběhl pátý, daleko za postupovými pozicemi. Útěchou mu může být solidní čas 48.88, jen o tři setinky horší než jeho letošní maximum. Z Mužíkova běhu přímo postoupili Američan Carter a Kamani z Panamy, zásluhou času se mezi elitní osmičku protlačil Francouz Naman Keita.

Tesaříkovi dopomohla k semifinálové účasti nevídaná shoda okolností. Po rozbězích se se Švýcarem El-Idrissim dělil o pětadvacátou,  první nepostupovou příčku. Následná diskvalifikace Kubánce Luise pro vyšlápnutí z dráhy ho ale vrátila do hry. O tom, že uvolněné místo připadne nakonec jemu, a nikoliv El-Idrissimu, rozhodly pouhé tisíciny vteřiny.

I z těchto důvodů si Tesařík žádné naděje na další postup nedělal. Přál si zaběhnout co nejlepší čas. Semifinálových 49.87 ale tyto ambice naplnit nemohlo. V rozběhu skončil sedmý, postupovali Jamajčan McFarlane a Američan Brazell.

Nejlepší čas celého semifinále, 47.93, zaběhl velký favorit na zlatou olympijskou medaili,  fenomenální Felix Sánchez z Dominikánské republiky. Do finále jej doprovodí Jihoafričan Myburgh a Polák Plawgo, který časem 48.16 přepsal polský národní rekord.

Seznam finalistů:
Sánchez (Dom.) 47.93 Q
McFarlane (Jam.) 48.00 Q
Plawgo (Pol.) 48.16 (NR) Q
Carter (USA) 48.18
Brazell (USA) 48.19 Q
Myburgh (JAR) 48.21 q
Kamani (Pan.) 48.23 Q
Keita (Fra.) 48.24 q

Kompletní výsledky semifinále 400 m překážek zde.

Adam Pražák

Vytisknout